W tym roku sytuacja w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych jest wyjątkowo nieprzewidywalna. Ostatnio przekonał się o tym Ergis, największa w Europie Środkowo-Wschodniej grupa działająca na tym rynku, produkująca m.in. opakowania przemysłowe i folie do żywności. Zmieniająca się sytuacja, zwłaszcza w zakresie cen polimerów, czyli głównego surowca zużywanego przez branżę, sprawiła, że kondycja Ergisu w III kwartale okazała się znacznie słabsza, niż oczekiwano. To zmusiło zarząd do przedstawiania wstępnych wyników, mimo że wcześniej grupa tego nie praktykowała.
Teraz jest już znacznie lepiej. Ergis do końca roku nie spodziewa się istotnych korekt cen polimerów. – Mimo obserwowanego spadku cen etylenu i innych ropopochodnych oraz stosunkowo niskiego popytu w Azji, producenci polimerów, zmniejszając podaż, skutecznie bronią się przed obniżkami cen. Jedynym wyjątkiem był PET – mówi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu. W przypadku tego ostatniego polimeru występuje jednak nadprodukcja.
Nowicki przypomina, że w Unii Europejskiej, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku doszło do większej liczby przypadków zatrzymań produkcji polimerów niż łącznie w latach 2013–2014. – Ci, którzy nie doszukują się w tych zatrzymaniach celowych działań cenotwórczych, zwracają uwagę, że może być to dowód niedoinwestowania europejskich instalacji chemicznych. Wynikać on może z faktu, że globalni gracze koncentrują swe inwestycje w regionach, w których dostępne są tańsze surowce i energia. Jeśli teoria ta by się potwierdziła, oznaczałaby ona złą prognozę dla konkurencyjności europejskiego przemysłu – twierdzi prezes Ergisu.
Jego zdaniem ceny surowców nadal będą wpływać na wyniki finansowe grupy. Problem jest jednak bardziej złożony, niż może się wydawać. Ogłoszenie spadku cen często wywołuje, jako pierwszy efekt, zwiększenie presji klientów na obniżenie cen wyrobów przez przetwórców, co negatywnie wpływa na wyniki tych ostatnich, bo kontynuują oni produkcję z użyciem droższych, wcześniej zakontraktowanych bądź kupionych surowców. – Co więcej, w firmach stosujących międzynarodowe standardy sprawozdawczości spadek cen surowców obniża w sposób natychmiastowy zysk operacyjny, ponieważ firmy te zobowiązane są do dokonania przeszacowania w dół wartości zapasów surowców i wyrobów. W dłuższym okresie spadek cen surowców może zwiększać rentowność, jeśli przetwórcy udaje się zachować ceny sprzed spadków – wyjaśnia Nowicki.
Jego zdaniem występują także efekty pośrednie zmian na rynku surowców. Długotrwały spadek cen polimerów zwiększa konkurencyjność wyrobów z tworzyw w stosunku do produktów alternatywnych. W ten sposób może wpływać pozytywnie na sprzedaż wyrobów i w efekcie na wyniki finansowe przetwórców.