Naftowa wojna Iranu z Arabią Saudyjską

Konflikt między Teheranem a Rijadem ma tym razem w dużym stopniu przyczyny silnie związane z rynkiem ropy i jej zasobami.

Publikacja: 21.01.2016 06:00

Irańczycy gwałtownie reagując na egzekucję szejka al-Nimra przez Saudyjczyków mogli opóźnić zniesien

Irańczycy gwałtownie reagując na egzekucję szejka al-Nimra przez Saudyjczyków mogli opóźnić zniesienie naftowych sankcji nałożonych na Iran.

Foto: Archiwum

Truizmem jest stwierdzić, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest napięta – wszak nie było tam spokoju od czasów biblijnych. W ostatnich latach rywalizacja między regionalnymi graczami stała się tam zaś ostrzejsza, o czym świadczą choćby wojny domowe w Syrii oraz Jemenie. Wraz z początkiem 2016 r. podsycono jednak płomień konfliktu. W saudyjskim więzieniu dokonano egzekucji szyickiego duchownego szejka Nimra al-Nimra, przywódcy proirańskiej opozycji przeciwko sunnickiemu Domowi Saudów. Świat szyicki zawrzał, a w Teheranie podpalono saudyjską ambasadę. Irańscy przywódcy zagrozili Saudom ostrym odwetem, a Arabia Saudyjska oraz kilku jej sojuszników zerwało stosunki dyplomatyczne z Iranem. Po raz pierwszy od lat 80. pojawiła się groźba bezpośredniej konfrontacji militarnej pomiędzy dwiema największymi potęgami naftowymi w OPEC. Reakcja rynku ropy była jednak mocno powściągliwa, po umiarkowanych zwyżkach, cena baryłki ropy Brent zaczęła testować poziom 30 USD. Jeszcze kilka lat temu pojawienie się ryzyka geopolitycznego o takiej skali doprowadziłoby do ostrego skoku cen surowca. Reakcja była nieznaczna, gdyż świat jest wciąż zalewany przez tanią ropę, na którą nie ma wystarczająco dużego popytu (m.in. z powodu kryzysu w Chinach). Choć konflikt irańsko-saudyjski stanowi potencjalne duże zagrożenie dla podaży surowca, to jak na razie jest paradoksalnie uznawany za czynnik, który może w średnim terminie doprowadzić do pogłębienia przeceny na rynku naftowym.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy