Fuzja Della i EMC właśnie stała się faktem. – Powstały w jej wyniku Dell Technologies jest największą na świecie firmą technologiczną z większościowym kapitałem prywatnym – mówi Wojciech Głownia, dyrektor generalny Dell Polska. Obecnie Dell Technologies działa w 180 państwach. – Polska jest ważnym rynkiem dla grupy, została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce na świecie, jeśli chodzi o potencjał rozwoju rynku IT. Polacy nie boją się innowacji. Przez to, że Polska otworzyła się na świat dopiero w latach 90., od razu wskoczyliśmy na wyższy poziom rozwoju technicznego – mówi Adam Wojtkowski, dyrektor generalny Dell EMC w Polsce.
Zdaniem ekspertów fala konsolidacji naszego rynku nie ominie. Jako potencjalnych przejmujących wskazują m.in. na Asseco Poland oraz Comarch. – Transakcje przejęcia EMC przez Della, LinkedIn przez Microsoft czy AVG przez Avast bardzo dobrze ukazują tendencje do konsolidacji na światowym rynku IT. Polska nie jest tu wyjątkiem – potwierdza Dariusz Lewandowski, zarządzający Aria Fund. Wskazuje, że ostatnim tego typu przykładem jest przejęcie S4E przez ABC Datę. Wartość transakcji szacuje się na około 25 mln zł.
Kto na celowniku
Poprosiliśmy analityków o wytypowanie giełdowych spółek z branży IT, które mogą zmienić właściciela. Nie chcieli wypowiadać się pod nazwiskiem, ale anonimowo wskazali między innymi na podmioty z grupy Asseco, dla których naturalnym przejmującym jest Asseco Poland.
– Przejęcia spółek córek miałyby uzasadnienie biznesowe, natomiast to już bardziej kwestia wizji biznesu. Dotychczas Asseco dążyło do listowania swoich spółek zależnych, a ponadto przez wiele lat utrzymuje np. Formulę Systems, która jako taka nie prowadzi działalności – podkreśla jeden z ekspertów. Dwóch naszych rozmówców wskazało na LiveChat. – To spółka z produktem i zasięgiem globalnym, ale tu jako przejmujący wchodziłby w grę tylko duży podmiot zagraniczny – podkreślają. Ich zdaniem LiveChat może wzbudzić zainteresowanie funduszy PE. – Natomiast nigdy nie pojawiły się takie plotki, dlatego traktowałbym to tylko jako teoretyczny scenariusz – zaznacza jeden z ekspertów.
W ostatnich miesiącach mocny spadek kursu zanotowały Qumak, Wasko czy Sygnity. Kilka dni temu na rynek trafiła informacja, że informatyczna spółka Cron przekroczyła w kapitale Sygnity 10-proc. próg. Nie ujawnia, czy zamierza dalej zwiększać zaangażowanie. Jeśli prześledzimy najnowsze komunikaty, to taki scenariusz wydaje się całkiem prawdopodobny. Cron zażądał zwołania NWZ i umieszczenia w porządku obrad projektu uchwały o wyborze członka rady nadzorczej w głosowaniu grupami. Czy Sygnity jest ciekawą inwestycją? Może się pochwalić dużą skalą biznesu, a wycena akcji jest relatywnie niska. – Z tym że spółka jest stale w restrukturyzacji, a nie ma zbyt wielu ciekawych własnych produktów. Dodatkowo ma ekspozycję głównie na rynek publiczny – podkreślają analitycy.