Drugi kwartał na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce przyniósł znaczące ożywienie wobec pierwszych trzech miesięcy. Utrzymuje się zwiększone zainteresowanie rodzimego kapitału tą klasą aktywów.
Biurowce na celowniku polskiego kapitału
Według szacunków firmy Savills, wartość transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła w I połowie br. 1,53 mld euro (6,4 mld zł), o 10 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym II kwartale zainwestowano 911 mln euro, o 45 proc. więcej niż w I kwartale, ale i o 33 proc. mniej niż rok wcześniej.
Solidny wynik w II kwartale to m.in. efekt dużej transakcji leasingu zwrotnego: firma Eko-Okna sprzedała funduszowi Realty Income dwa zakłady produkcyjne za 253 mln euro, które teraz wynajmuje. Operacja pozwoliła firmie zredukować zadłużenie.
Czytaj więcej
Dziś taniej kupić biurowiec niż budować nowy. Chcemy kupować biurowce, których wartość można podnieść przez modernizację lub skonwertować, na przykład na cele mieszkaniowe – mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający spółki TriGranit.
Tym samym sektor logistyczno-przemysłowy miał największy udział w torcie. W I połowie br. wartość inwestycji sięgnęła 694 mln euro, prawie dwa i pół raza tyle, ile rok wcześniej. Inwestorzy są przy tym bardzo selektywni, koncentrują się na magazynach z długimi umowami najmu.