Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy europejskie rynki finansowe mogą zwiększyć swoją atrakcyjność względem rynku amerykańskiego? Czy szansą na to jest unijny projekt unii rynków kapitałowych?
Na świecie mamy do czynienia z głębokimi przeobrażeniami, co powoduje również to, że zmieniają się strategie graczy rynkowych. W nadchodzących latach zmienić się też powinny rynki kapitałowe i jest ku temu wiele powodów. Mamy obecnie środowisko ultraniskich stóp procentowych, a po kryzysie finansowym organy regulacyjne podwyższyły wymogi kapitałowe dla banków. To poważnie wpływa na zdolność banków do prowadzenia akcji kredytowej. Do tego dochodzi problem zagrożonych kredytów w portfelach banków. Pojawiła się więc potrzeba zdywersyfikowania źródeł finansowania w gospodarce oraz restartu rynku sekurytyzacji. Zna pan zapewne statystyki mówiące, jaka część finansowania w gospodarkach USA i Unii Europejskiej jest zdobywana poprzez rynek kapitałowy, a jaka z banków. W Stanach Zjednoczonych rynek odpowiada za około 80 proc. finansowania, a banki za około 20 proc. W Unii Europejskiej proporcje te są odwrotne, banki odpowiadają za blisko 80 proc. finansowania. Mamy więc do czynienia z nierównowagą i jest to jeden z powodów tego, że Unia Europejska, po wielu kryzysowych epizodach, rozpoczęła projekt budowy unii rynków kapitałowych, w którym rynek sekurytyzacji ma się dynamicznie rozwijać. Konieczne są również zachęty do inwestowania, gdyż regulacje ostrożnościowe, w szczególności te dotyczące sektora ubezpieczeniowego, zmniejszyły chęć do inwestycji w długim terminie. Projekt ten ma również zapewnić lepszy dostęp małym i średnim spółkom do rynków kapitałowych. Wszystko to doprowadzi do powstania bardziej dynamicznego i silniejszego rynku kapitałowego w strefie euro oraz ogólnie w Unii Europejskiej. Skorzystają na tym oczywiście centra finansowe posiadające odpowiednią infrastrukturę, kadry i zdolności.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.