Kapitalizacja Apple’a przebiła 1 bln USD

Wzrost rynkowej wartości Apple'a powyżej 1 bln USD rozemocjonował inwestorów i finansowe media. Czy to wydarzenie jest czymś więcej niż giełdową ciekawostką?

Aktualizacja: 14.08.2018 14:26 Publikacja: 14.08.2018 14:05

Jeszcze niedawno analitycy zastanawiali się, czy pierwszą w USA spółką z kapitalizacją powyżej 1 bln

Jeszcze niedawno analitycy zastanawiali się, czy pierwszą w USA spółką z kapitalizacją powyżej 1 bln USD będzie Apple, czy może gigant e-handlu Amazon (jego rynkowa wartość to 915 mld USD) lub Alphabet, właściciel Google’a (870 mld USD). Wszystkie te firmy działają w sektorze technologii informacyjnych. To znamienne, że ostatecznie tę symboliczną barierę kapitalizacji przebiła ta z nich, która prowadzi też działalność produkcyjną.

Foto: Bloomberg

Bilion dolarów to niemal dwukrotnie więcej, niż wynosił w ub.r. produkt krajowy brutto Polski. To także trzykrotnie więcej niż kapitalizacja wszystkich spółek notowanych na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Taką wycenę producent iPhone'ów i MacBooków, jako pierwsza spółka w historii USA, uzyskał na początku sierpnia i utrzymał ją do dziś.

Skrupulatność każe zastrzegać, że Apple to tylko pierwsza amerykańska spółka, której kapitalizacja przebiła barierę 1 bln USD. Już w listopadzie 2007 r., w dniu debiutu na szanghajskiej giełdzie, udało się to koncernowi PetroChina. Jego akcje, sprzedawane w ofercie publicznej po 16,7 juana, pierwszego dnia notowań podrożały o ponad 160 proc. W trakcie sesji były nawet o 200 proc. droższe, co zapewniało chińskiemu producentowi paliw rynkową wartość na poziomie nawet 1,2 bln USD. A tę kwotę trzeba jeszcze skorygować o wpływ inflacji. Dziś taką samą siłę nabywczą zapewniłoby ponad 1,4 bln USD. Przypadek PetroChiny jest jednak kontrowersyjny.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy