Kapitalizacja Apple’a przebiła 1 bln USD

Wzrost rynkowej wartości Apple'a powyżej 1 bln USD rozemocjonował inwestorów i finansowe media. Czy to wydarzenie jest czymś więcej niż giełdową ciekawostką?

Aktualizacja: 14.08.2018 14:26 Publikacja: 14.08.2018 14:05

Jeszcze niedawno analitycy zastanawiali się, czy pierwszą w USA spółką z kapitalizacją powyżej 1 bln

Jeszcze niedawno analitycy zastanawiali się, czy pierwszą w USA spółką z kapitalizacją powyżej 1 bln USD będzie Apple, czy może gigant e-handlu Amazon (jego rynkowa wartość to 915 mld USD) lub Alphabet, właściciel Google’a (870 mld USD). Wszystkie te firmy działają w sektorze technologii informacyjnych. To znamienne, że ostatecznie tę symboliczną barierę kapitalizacji przebiła ta z nich, która prowadzi też działalność produkcyjną.

Foto: Bloomberg

Bilion dolarów to niemal dwukrotnie więcej, niż wynosił w ub.r. produkt krajowy brutto Polski. To także trzykrotnie więcej niż kapitalizacja wszystkich spółek notowanych na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Taką wycenę producent iPhone'ów i MacBooków, jako pierwsza spółka w historii USA, uzyskał na początku sierpnia i utrzymał ją do dziś.

Skrupulatność każe zastrzegać, że Apple to tylko pierwsza amerykańska spółka, której kapitalizacja przebiła barierę 1 bln USD. Już w listopadzie 2007 r., w dniu debiutu na szanghajskiej giełdzie, udało się to koncernowi PetroChina. Jego akcje, sprzedawane w ofercie publicznej po 16,7 juana, pierwszego dnia notowań podrożały o ponad 160 proc. W trakcie sesji były nawet o 200 proc. droższe, co zapewniało chińskiemu producentowi paliw rynkową wartość na poziomie nawet 1,2 bln USD. A tę kwotę trzeba jeszcze skorygować o wpływ inflacji. Dziś taką samą siłę nabywczą zapewniłoby ponad 1,4 bln USD. Przypadek PetroChiny jest jednak kontrowersyjny.

Pozostało 88% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?
Parkiet PLUS
Usługa zarządzania aktywami klientów to nie kiosk z pietruszką
Parkiet PLUS
„Sell in May and go away” – ile w tym prawdy?
Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów