Wyniki Asseco Poland były lepsze niż przed rokiem, przebijając szacunki analityków. Grupa zarobiła na czysto 88,4 mln wobec 52,4 mln zł rok wcześniej. Wyższy wzrost zysku operacyjnego od wzrostu przychodów przełożył się na poprawę rentowności.
Wchodzący w decydującą fazę sezon publikacji wyników spółek dostarczył inwestorom zarówno pozytywnych, jak i negatywnych niespodzianek. Tym razem naszą uwagę poświęcimy spółkom, których osiągnięcia okazały się znacznie lepsze od oczekiwań.
Wyniki lepsze od oczekiwań
Poprawa wyników Auto Partnera to efekt wzrostu organicznego polegającego na rozbudowie sieci dystrybucji. Spółka jest jednym z beneficjentów wzrostu sprzedaży samochodów w Polsce. Zarząd oczekuje utrzymania pozytywnego trendu w wynikach.
Jedną z większych niespodzianek sprawił inwestorom Comarch, pokazując większą od oczekiwanej poprawę na wszystkich poziomach rachunku wyników. – Mocne wyniki Comarchu były związane z czynnikami, które mogą utrzymać się także w II półroczu. Ożywienie w administracji i kontrakty związane z dostosowaniem do zmian regulacyjnych w segmencie przedsiębiorstw będą ciągle wspierać zarówno sprzedaż, jak i zyski na rynku polskim, natomiast nowo pozyskane umowy zagraniczne pozwalają z optymizmem patrzeć na przychody eksportowe – ocenia Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. – Pewną niewiadomą pozostaje kwestia kontraktu dla ZUS. W pierwszej fazie Comarch będzie ponosił koszty przejmowania tego kontraktu od konkurenta, co pogorszy przepływy pieniężne, jednak w dłuższym okresie współpraca z ZUS powinna zbudować wartość dla akcjonariuszy. Inwestorzy będą też zapewne śledzić informacje dotyczące dużego przetargu na KSI 2.0, który w IV kwartale ogłosi ZUS. Comarch i Asseco Poland będą prawdopodobnie jedynymi oferentami dopuszczonymi przez zamawiającego do tego przetargu szacowanego na kilkaset milionów złotych – wskazuje ekspert.