Jak na świecie wygląda kwestia badania wspólnego?
Takie rozwiązanie funkcjonuje w różnych krajach, a w innych rekomendowane jest, aby je wdrożyć. Na przykład we Francji taki obowiązek wprowadzono dla wszystkich sprawozdań skonsolidowanych, nie tylko dla spółek z segmentu jednostek zainteresowania publicznego. Audyt wspólny funkcjonuje na tym rynku od lat 60. ubiegłego wieku.
Po ostatnich zmianach regulacyjnych badanie wspólne zostało wprowadzone w kilku innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech i Hiszpanii. Z kolei jeśli chodzi na przykład o Wielką Brytanię, to ciekawą lekturą jest raport analizujący skandale finansowe, do jakich doszło w tym kraju w ostatnich latach. Według raportu komisji ds. konkurencji i rynków Wielkiej Brytanii proponowane są trzy rozwiązania: wzmocnienie roli komitetów audytu, całkowite rozdzielenie rynku doradztwa i audytu oraz wprowadzenie obowiązkowego badania wspólnego dla 350 największych spółek notowanych na giełdzie.
A co z pozostałymi państwami?
Jeśli chodzi o inne rynki, to Komisja Europejska będzie badać i analizować, jakie skutki przyniosło wdrożenie dyrektywy, która weszła w życie kilka lat temu. Rozważane jest, czy nie należałoby wprowadzić dalszych zmian, takich jak skrócenie rotacji i wprowadzenie obowiązkowego badania wspólnego.