Dokument „The Impact of Covid-19 on Women" wydany przez ONZ zwraca uwagę, że kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, posiadają mniejsze oszczędności, a ich miejsca pracy częściej nie są zabezpieczone socjalnie, co sprawia, że kobiety są też bardziej podatne na skutki spowolnienia gospodarczego. Nierówności dochodowe wynikają m.in. z niższej reprezentacji kobiet na stanowiskach zarządczych, co przekłada się na ich niższe zarobki.
Według danych Global Gender Gap Report 2020 World Economic Forum, mimo że zauważalne są postępy w zakresie redukcji nierówności płci, to jednak nadal jesteśmy daleko od osiągnięcia „globalnego" parytetu. Prognozowane osiągnięcie pełnej równości zajmie 99,5 roku (dane dla 107 krajów) przy założeniu postępu w likwidowaniu nierówności. Jeśli tempo likwidacji luki płci nie przyśpieszy, osiągnięcie pełnej równości w tym zakresie może zająć nawet 257 lat. Na czele rankingu niezmiennie znajdują się kraje Europy Północnej, co raczej nie jest zaskoczeniem, gdyż podobnie było w poprzednich latach – Islandia zajmuje pozycję lidera już 11. rok z rzędu. Polska znalazła się na 40. miejscu wśród 153 badanych krajów.
Największe nierówności dostrzegalne są w zakresie wzmacniania pozycji kobiet w polityce – choć wskaźniki powoli się poprawiają, kobiety średnio zajmują tylko 25 proc. miejsc we władzach krajów na całym świecie, a jedynie 21 proc. z 3343 ministrów to kobiety. W ciągu ostatnich 50 lat aż w 85 ze 153 badanych krajów kobiety nigdy nie stały na czele państwa, ponadto wciąż w niektórych krajach nie są w ogóle reprezentowane we władzach.
Jednocześnie z opublikowanego w ub.r. raportu o udziale kobiet we władzach spółek z indeksu STOXX600 wynika, że kobiety stanowią 27 proc. zarządów oraz 33 proc. rad nadzorczych tych podmiotów. Jednocześnie w 4,7 proc. spółek stanowisko prezesa zajmuje kobieta. Z perspektywy geograficznej najlepiej w tym zestawieniu wypadają podmioty z Francji, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Na drugim biegunie są Niemcy i Szwajcaria. Ciekawie na tym tle prezentują się dane dla spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.