Ostrożność w oczekiwaniu na wyniki firm wspiera dolara

Jen i dolar umocniły się we wtorek, ponieważ inwestorzy byli nerwowi w oczekiwaniu na publikację wyników największych amerykańskich firm.

Publikacja: 14.04.2009 12:02

Osłabł entuzjazm wywołany przez lepsze od oczekiwań zyski Goldman Sachs, które wcześniej wspierały euro i waluty krajów o wysokich stopach procentowych.

Ostrożność skłaniała inwestorów do zakupu uważanych za relatywnie bezpieczne walut USA i Japonii.

Opublikowane po zamknięciu poniedziałkowej sesji lepsze od oczekiwań zyski Goldman Sachs rozbudziły optymizm, że firmy finansowe najgorsze mogą już mieć za sobą, jednak inwestorzy pozostawali ostrożni w oczekiwaniu na publikację wyników kolejnych spółek.

- W tym tygodniu czeka nas publikacja wyników kilku kluczowych firm. Zyski Goldmana poprawiły nastroje wokół sektora finansowego, ale rynek potrzebuje więcej pozytywnych informacji, by wyraźniej ruszyć w którąś stronę - powiedział strateg walutowy SEB, Johan Javeus.

- Kursy większości walut będą ulegały zmianom w ślad za rozwojem sytuacji na rynkach akcji - dodał.

Europejskie giełdy rosły we wtorek przed południem, jednak analitycy uważają, że sytuacja może ulec odwróceniu, gdyby wyniki amerykańskich firm okazały się rozczarowujące.

Na wtorek zaplanowano publikację wyników kwartalnych między innymi Intela i Johnson & Johnson. Rynek czeka także na dane o sprzedaży detalicznej w USA w marcu, których publikację zaplanowano na 14.30 czasu polskiego.

Apetyt inwestorów na ryzyko ograniczała także informacja, że Singapur przeprowadzi dewaluację swojej waluty, po tym jak jego Produkt Krajowy Brutto (PKB) skurczył się w pierwszym kwartale najsilniej w historii.

O godzinie 10.44 za euro płacono 1,3273 dolara, a za dolara 99,71 jena wobec odpowiednio 1,3363 dolara i 100,03 jena na poniedziałkowym zamknięciu w Nowym Jorku.

[link=http://www.parkiet.com/temat/36.html][b]Czytaj komentarze z rynków walutowych[/b][/link]

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum