Barclays Capital: lepsze czasy dla złotego

Analitycy banku Barclays Capital zrewidowali 3- i 12-miesięczną prognozę kursu złotego i obecnie sądzą, że złoty będzie mocniejszy niż przewidywali wcześniej. Elastyczna linia kredytowa z MFW powinna wspierać polską walutę

Publikacja: 16.04.2009 14:48

Barclays Capital: lepsze czasy dla złotego

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier dm Dariusz Majgier

Barclays utrzymał rekomendację kupna złotego i sprzedaży forinta (long PLN/HUF).

Obecnie analitycy banku przewidują, że za 3 miesiące euro będzie kosztować 4,25 złotego wobec 4,50 złotego w poprzedniej prognozie, a za 12 miesięcy 4,44 złotego wobec 4,60 złotego poprzednio.

- W naszej opinii FCL (Flexible Credit Line-elastyczna linia kredytowa) jest pozytywnym sygnałem i (...) znacznie zmniejsza ryzyko dużego osłabienia złotego - głosi raport banku.

Polska zwróciła się do MFW o elastyczna linię kredytową (FCL) w wysokości 20,5 miliarda dolarów, a zdaniem analityków banku, natychmiastowa i pozytywna reakcja MFW wskazuje, że jego zgoda wydaje się praktycznie zagwarantowana.

Analitycy banku spodziewają się, że w krótkim terminie złoty się umocni. Potem jednak presja na waluty regionu, którego gospodarki będą musiały się zmierzyć ze skutkami kryzysu w sektorze bankowym, w sferze zatrudnienia i stabilności społeczno-politycznej, wzrośnie. Złoty powinien jednak wyróżniać się pozytywnie na tle walut regionu.

- (Linia kredytowa) powinna pomóc odwrócić relatywnie gorsze zachowanie polskiej waluty wobec innych walut regionu Europy Środkowej. Zmniejszenie zmienności złotego oznacza ostatecznie lepsze perspektywy dla ERM-2 - dodano w raporcie.

Barclays Capital utrzymał rekomendację kupna złotego i sprzedaży forinta.

- Przy naszych innych prognozach (oprócz kursu euro/złoty) dla Europy Środkowej na dotychczasowym poziomie, szacujemy, że kurs PLN/HUF wyniesie 71,0 za trzy miesiące i 72,0 za cztery - głosi raport.

W czwartek o godzinie 12.47 kurs PLN/HUF wynosił 68,3.

Okiem eksperta
Nowa rzeczywistość dla górników złota
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum