Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:23 Publikacja: 30.09.2015 06:00
Krzysztof Wańczyk, analityk, ING Securities
Foto: Archiwum
Według nas październikowa i grudniowa podwyżka to wciąż scenariusze o podobnym prawdopodobieństwie. Przeciwko październikowej podwyżce przemawiają wypowiedzi członków komitetu, wskazujące, że stosunkowo mała liczba publikowanych danych nie przyczyni się do zmiany obrazu gospodarki, która miała miejsce we wrześniu. W opozycji do Fedu może znaleźć się z kolei EBC, szczególnie po wczorajszych danych o inflacji z Niemiec, które istotnie mogą wpłynąć na kształtowanie oczekiwań odnośnie do inflacji z całego Eurolandu. Negatywne zaskoczenie wynikające ze spadku inflacji poniżej zera może prowadzić do niższego odczytu inflacji w strefie euro, a w efekcie narastania oczekiwań na zwiększanie skali programu QE, co jest negatywne dla wspólnej waluty i pozytywne dla rynków długu. Naszym zdaniem w trakcie najbliższych sesji może narastać presja na spadek kursu euro wobec amerykańskiego dolara, tym bardziej że obserwujemy przejście banków centralnych Azji w tryb łagodzenia polityki pieniężnej (cięcia na Tajwanie, w Indiach, możliwy analogiczny ruch w Korei i Chinach), co jest skutkiem problemów azjatyckich gospodarek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Drugą największą kryptowalutą na świecie jest ether, w skrócie ETH. Stanowi 9 proc. wartości wszystkich kryptowalut, w których nadal dominuje bitcoin z 62-proc. udziałem.
Poniedziałkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego uderzenia. W pierwszej godzinie WIG, mWIG40 i sWIG80 wyznaczyły nowe historyczne szczyty.
Majowa decyzja RPP nie zaskoczyła – nastąpiła obniżka stóp procentowych o 50 pkt baz., dokładnie tak, jak oczekiwano.
Po bardzo burzliwym, ale finalnie dobrym kwietniu początek pierwszego pełnego majowego tygodnia zastał GPW w nie najlepszych nastrojach.
Sektor energetyki atomowej może okazać się jednym z największych beneficjentów nowego rozdania w polityce klimatycznej.
Kwiecień zakończył się tak, jak podejrzewaliśmy – najpierw na początku miesiąca został wyznaczony lokalny dołek, potem akcje amerykańskie przestały wykazywać niedowartościowanie na tle reszty świata. Na początku maja widać kontynuację „powrotu do normalności”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas