USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę

Amerykański Departament Handlu ogłosił, że wycofuje wprowadzone przez administrację Bidena restrykcje dotyczące eksportu nowoczesnych chipów do większości krajów świata, w tym do Polski.

Publikacja: 14.05.2025 09:52

Donald Trump cofa decyzję administracji Joe Bidena

Donald Trump cofa decyzję administracji Joe Bidena

Foto: Bloomberg

Administracja Donalda Trumpa uznała restrykcje w zakupie nowoczesnych chipów nałożone przez ekipę Bidena na ponad 100 krajów za szkodliwe dla interesów USA. „Stłumiłyby one amerykańską innowacyjność i obciążyłyby firmy uciążliwymi nowymi wymogami regulacyjnymi. (...) Podważyłyby również stosunki dyplomatyczne USA z dziesiątkami krajów, obniżając ich status do statusu drugiej kategorii” - mówi komunikat Departamentu Handlu.  

Czego dotyczyły amerykańskie chipowe restrykcje?

Te restrykcje dzieliły amerykańskich partnerów handlowych na trzy kategorie: 18 kluczowych sojuszników", których nie obowiązywały ograniczenia w zakupie chipów, ponad 120 innych krajów (w tym gronie znalazła się Polska), które  mogły sprowadzać do 50 tys. GPU rocznie, a także państwa nieprzyjazne (m.in. Chiny i Rosja), wobec których obowiązywało embargo na dostawy nowoczesnych chipów. Restrykcje te budziły zastrzeżenia polskiego rządu, Komisji Europejskiej, branżowych stowarzyszeń producentów półprzewodników oraz koncernów takich jak Nvidia.

Czytaj więcej

Technologiczny motor hossy w USA dostał zadyszki

-  Odrzucamy próbę administracji Bidena narzucenia Amerykanom własnej, źle pomyślanej i kontrproduktywnej polityki wobec sztucznej inteligencji – ogłosił Jeffrey Kessler, wiceszef amerykańskiego Departamentu Handlu. 

Jak oceniana jest decyzja władz USA?

Decyzja o zniesieniu restrykcji została pozytywnie oceniona zarówno przez polskie władze jak i przez opozycję. Ograniczenia w eksporcie procesorów graficznych do Polski zawieszone po rozpoczęciu procesu anulowania +AI Diffusion Rule+ przez Departament Handlu. Dzięki wszystkim, którzy z kraju i z Ambasady regularnie podnosili tę sprawę w rozmowach z Amerykanami" - zatweetował Bogdan Klich, kierownik ambasady polskiej w Waszyngtonie.

Przełomowa decyzja Departamentu Handlu. Podczas mojej niedawnej wizyty w Waszyngtonie nalegałem na wysokich rangą urzędników Białego Domu i liderów Kongresu, aby cofnęli zasady prezydenta Bidena dotyczące tzw. dyfuzji AI. Dziękuję Donaldowi Trumpowi za pomoc w przywróceniu zaufania w stosunkach USA-Polska. To kluczowy krok w kierunku wzmocnienia innowacyjności sojuszniczej i roli Polski w gospodarce opartej na AI" - napisał natomiast Karol Nawrocki, prezes IPN i zarazem kandydat na prezydenta RP.   

Gospodarka światowa
Amerykańscy konsumenci znacznie mniej pesymistyczni
Gospodarka światowa
W maju Chińczycy ruszyli na zakupy, ale produkcja rosła wolniej
Gospodarka światowa
Wymiana ciosów między Izraelem a Iranem niepokoi rynki finansowe
Gospodarka światowa
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Nocna wymiana ciosów między Iranem i Izraelem
Gospodarka światowa
Odwet. Iran wystrzelił rakiety w kierunku Izraela. Żelazna Kopuła nie uchroniła Tel Awiwu
Gospodarka światowa
Zielona transformacja będzie winna blackoutów?