W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.

Inflacja w Niemczech spadła do 2,1 proc. w kwietniu, poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), potwierdzając wstępne dane. Największy wpływ na wzrost cen miały produkty energetyczne, żywność i usługi

Publikacja: 14.05.2025 13:18

W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.

Foto: Bloomberg

Stopa inflacji w Niemczech, mierzona jako roczna zmiana wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), wyniosła +2,1 proc. w kwietniu 2025 r. Stopa inflacji zatem nadal spada od początku roku, po osiągnięciu +2,2 proc. w marcu 2025 r. i +2,3 proc. zarówno w styczniu, jak i lutym 2025 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) informuje również, że znaczący wpływ na inflację w kwietniu miał wzrost cen energii. Inflacje podniósł również wzrost cen żywności. Ponadto nasiliły się ponadprzeciętne wzrosty cen usług.

W porównaniu z marcem ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 0,4 proc. Miesięczny wzrost cen odnotowano w przypadku podróży lotniczych (+21,0 proc.), wakacji zorganizowanych (+5,5 proc.) i świeżych warzyw (+3,0 proc.), głównie ze względu na czynniki sezonowe. Ceny żywności (łącznie) pozostały praktycznie niezmienione (+0,1 proc.) w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast energia (łącznie) kosztowała o 0,6 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu, przy czym w szczególności spadły ceny paliw silnikowych (-0,8 proc.) i oleju opałowego (-2,5 proc.).

Produkty energetyczne drożeją najmocniej

Ceny produktów energetycznych były o 5,4 proc. niższe w kwietniu 2025 r. niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Spadek cen był zatem wyraźniejszy niż w poprzednich miesiącach, wynosząc -2,8 proc. w marcu 2025 r. i -1,6 proc. w każdym miesiącu w okresie od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. W szczególności ceny paliw silnikowych (-8,3 proc.) były niższe w kwietniu 2025 r. niż rok wcześniej. Cena energii dla gospodarstw domowych spadła o 3,4 proc. w tym samym okresie, przy czym konsumenci skorzystali na niższych cenach energii elektrycznej (-2,5 proc.), drewna opałowego, peletu drzewnego i innych paliw stałych (-4,6 proc.) oraz oleju opałowego (-12,8 proc.). Natomiast ogrzewanie sieciowe było nieco droższe (+0,2 proc.) niż rok wcześniej.

Ceny żywności w kwietniu 2025 r. wzrosły o 2,8 proc. rok do roku, po +3,0 proc. w marcu 2025 r. Wzrost cen żywności nieznacznie spowolnił, ale nadal był wyższy niż ogólna stopa inflacji w kwietniu 2025 r. W szczególności ceny owoców (+6,0 proc.) i warzyw (+5,6 proc.) wzrosły w okresie od kwietnia 2024 r. do kwietnia 2025 r. Wzrosty cen odnotowano w przypadku tłuszczów i olejów jadalnych (+4,4 proc.) (tylko w języku niemieckim), produktów mlecznych i jaj (+3,8 proc.) oraz cukru, dżemu, miodu i innych wyrobów cukierniczych (+3,7 proc.), które również były wyższe niż ogólna inflacja. Niektóre grupy produktów spożywczych (tylko w języku niemieckim) odnotowały wzrosty cen znacznie poniżej średniej, takie jak w przypadku mięsa i przetworów mięsnych (+1,3 proc.), pieczywa i płatków zbożowych (+0,7 proc.) oraz ryb, przetworów rybnych i owoców morza (+0,1 proc.).

Po wyłączeniu cen energii, stopa inflacji wyniosła +2,8 proc. w kwietniu 2025 r. Stopa inflacji z wyłączeniem żywności i energii, często określana jako inflacja bazowa, wyniosła +2,9 proc. w kwietniu 2025 r. Obie stopy przekraczały ogólną inflację od ponad roku, co pokazuje, że inflacja była powyżej średniej w innych ważnych grupach produktów.

Inflacja usług znów przyspieszyła

Ceny usług (łącznie) były w kwietniu 2025 r. o 3,9 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wzrost cen usług przyspieszył zatem ponownie (marzec 2025 r.: +3,5 proc.). Od kwietnia 2024 r. do kwietnia 2025 r. wzrosty cen odnotowano szczególnie w obszarze transportu, w tym w przypadku wycieczek zorganizowanych (+9,2 proc.), łączonych usług przewozu osób (+11,3 proc.) i biletów lotniczych (+19,1 proc.). Ponadprzeciętne wzrosty cen odnotowano również w obszarze usług zdrowotnych i opiekuńczych, takich jak usługi placówek socjalnych (+9,4 proc.) i stacjonarne usługi zdrowotne (+6,5 proc.). Wiele innych usług było również wyraźnie droższych niż rok wcześniej, takich jak usługi ubezpieczeniowe (+8,9 proc.), usługi listowe i paczkowe (+8,2 proc.), konserwacja i naprawa pojazdów (+5,7 proc.) oraz usługi gastronomiczne w restauracjach, kawiarniach i tym podobnych (+4,2 proc.). Czynsze netto z wyłączeniem kosztów ogrzewania (+2,1 proc.) nadal były znaczącym czynnikiem wpływającym na rozwój cen usług. Natomiast tylko kilka usług kosztowało mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, na przykład usługi telekomunikacyjne (-1,2 proc.).

 

Gospodarka światowa
USA podjęły decyzję w sprawie ograniczeń na sprzedaż chipów. Uderzały w Polskę
Gospodarka światowa
Inflacja niższa od prognoz, a wojny handlowe będą dawać jej mniej paliwa
Gospodarka światowa
Amerykańska inflacja znów niższa od prognoz
Gospodarka światowa
USA i Chiny obniżą cła o 115 punktów procentowych
Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?