W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.

Inflacja w Niemczech spadła do 2,1 proc. w kwietniu, poinformował Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), potwierdzając wstępne dane. Największy wpływ na wzrost cen miały produkty energetyczne, żywność i usługi

Publikacja: 14.05.2025 13:18

W kwietniu niemiecka inflacja najniższa od października 2024 r.

Foto: Bloomberg

Stopa inflacji w Niemczech, mierzona jako roczna zmiana wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), wyniosła +2,1 proc. w kwietniu 2025 r. Stopa inflacji zatem nadal spada od początku roku, po osiągnięciu +2,2 proc. w marcu 2025 r. i +2,3 proc. zarówno w styczniu, jak i lutym 2025 r. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) informuje również, że znaczący wpływ na inflację w kwietniu miał wzrost cen energii. Inflacje podniósł również wzrost cen żywności. Ponadto nasiliły się ponadprzeciętne wzrosty cen usług.

W porównaniu z marcem ceny konsumpcyjne wzrosły w kwietniu o 0,4 proc. Miesięczny wzrost cen odnotowano w przypadku podróży lotniczych (+21,0 proc.), wakacji zorganizowanych (+5,5 proc.) i świeżych warzyw (+3,0 proc.), głównie ze względu na czynniki sezonowe. Ceny żywności (łącznie) pozostały praktycznie niezmienione (+0,1 proc.) w porównaniu z poprzednim miesiącem. Natomiast energia (łącznie) kosztowała o 0,6 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu, przy czym w szczególności spadły ceny paliw silnikowych (-0,8 proc.) i oleju opałowego (-2,5 proc.).

Produkty energetyczne drożeją najmocniej

Ceny produktów energetycznych były o 5,4 proc. niższe w kwietniu 2025 r. niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Spadek cen był zatem wyraźniejszy niż w poprzednich miesiącach, wynosząc -2,8 proc. w marcu 2025 r. i -1,6 proc. w każdym miesiącu w okresie od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. W szczególności ceny paliw silnikowych (-8,3 proc.) były niższe w kwietniu 2025 r. niż rok wcześniej. Cena energii dla gospodarstw domowych spadła o 3,4 proc. w tym samym okresie, przy czym konsumenci skorzystali na niższych cenach energii elektrycznej (-2,5 proc.), drewna opałowego, peletu drzewnego i innych paliw stałych (-4,6 proc.) oraz oleju opałowego (-12,8 proc.). Natomiast ogrzewanie sieciowe było nieco droższe (+0,2 proc.) niż rok wcześniej.

Ceny żywności w kwietniu 2025 r. wzrosły o 2,8 proc. rok do roku, po +3,0 proc. w marcu 2025 r. Wzrost cen żywności nieznacznie spowolnił, ale nadal był wyższy niż ogólna stopa inflacji w kwietniu 2025 r. W szczególności ceny owoców (+6,0 proc.) i warzyw (+5,6 proc.) wzrosły w okresie od kwietnia 2024 r. do kwietnia 2025 r. Wzrosty cen odnotowano w przypadku tłuszczów i olejów jadalnych (+4,4 proc.) (tylko w języku niemieckim), produktów mlecznych i jaj (+3,8 proc.) oraz cukru, dżemu, miodu i innych wyrobów cukierniczych (+3,7 proc.), które również były wyższe niż ogólna inflacja. Niektóre grupy produktów spożywczych (tylko w języku niemieckim) odnotowały wzrosty cen znacznie poniżej średniej, takie jak w przypadku mięsa i przetworów mięsnych (+1,3 proc.), pieczywa i płatków zbożowych (+0,7 proc.) oraz ryb, przetworów rybnych i owoców morza (+0,1 proc.).

Po wyłączeniu cen energii, stopa inflacji wyniosła +2,8 proc. w kwietniu 2025 r. Stopa inflacji z wyłączeniem żywności i energii, często określana jako inflacja bazowa, wyniosła +2,9 proc. w kwietniu 2025 r. Obie stopy przekraczały ogólną inflację od ponad roku, co pokazuje, że inflacja była powyżej średniej w innych ważnych grupach produktów.

Inflacja usług znów przyspieszyła

Ceny usług (łącznie) były w kwietniu 2025 r. o 3,9 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wzrost cen usług przyspieszył zatem ponownie (marzec 2025 r.: +3,5 proc.). Od kwietnia 2024 r. do kwietnia 2025 r. wzrosty cen odnotowano szczególnie w obszarze transportu, w tym w przypadku wycieczek zorganizowanych (+9,2 proc.), łączonych usług przewozu osób (+11,3 proc.) i biletów lotniczych (+19,1 proc.). Ponadprzeciętne wzrosty cen odnotowano również w obszarze usług zdrowotnych i opiekuńczych, takich jak usługi placówek socjalnych (+9,4 proc.) i stacjonarne usługi zdrowotne (+6,5 proc.). Wiele innych usług było również wyraźnie droższych niż rok wcześniej, takich jak usługi ubezpieczeniowe (+8,9 proc.), usługi listowe i paczkowe (+8,2 proc.), konserwacja i naprawa pojazdów (+5,7 proc.) oraz usługi gastronomiczne w restauracjach, kawiarniach i tym podobnych (+4,2 proc.). Czynsze netto z wyłączeniem kosztów ogrzewania (+2,1 proc.) nadal były znaczącym czynnikiem wpływającym na rozwój cen usług. Natomiast tylko kilka usług kosztowało mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, na przykład usługi telekomunikacyjne (-1,2 proc.).

 

Gospodarka światowa
Ceny producentów w Niemczech spadły w maju zgodnie z oczekiwaniami
Gospodarka światowa
38 miesiąc inflacji powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Plan wydatków Trumpa nie powstrzyma wzrostu długu USA
Gospodarka światowa
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Szwajcaria wraca do ery „zerowych” stóp procentowych
Gospodarka światowa
Fed ponownie nie zmienił stóp, przewiduje dwie obniżki w tym roku