Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czym się charakteryzują takie produkty i jak wyglądają ich wyniki? Allianz Obligacji Inflacyjnych należy do grupy funduszy globalnych – poza Polską inwestuje także w obligacje amerykańskie, włoskie czy niemieckie. Jego stopa zwrotu od początku roku (na 24 czerwca) sięga 1,17 proc., co daje pierwsze miejsce w grupie (średnio 10,75 proc. straty). Podobnie globalny charakter ma indeksowy fundusz TFI PZU, jednak zanotował w tym roku 9,57 proc. straty.
Jak podkreśla Przemysław Sepielak, kierownik Zespołu Funduszy Indeksowych TFI PZU, inPZU Obligacje Inflacyjne O to fundusz indeksowy i dlatego jego wyniki należy oceniać przez pryzmat odchylenia względem benchmarku. – Wyniki funduszu są zbliżone do wyników indeksu, który śledzi – mówi. Benchmarkiem jest Bloomberg World Govt Inflation-Linked All Maturities Total Return – szeroki indeks obligacji indeksowanych inflacją, emitowanych przez rządy krajów rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje strefy euro i inne. – Strategia inwestycyjna tego funduszu polega na dążeniu do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z benchmarku funduszu – zaznacza Sepielak.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli przyszłość potoczy się wzdłuż centralnej ścieżki inflacji przygotowanej przez analityków Narodowego Banku Polskiego, najbezpieczniejszym wyborem pozostaną trzyletnie obligacje oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych wyniosła 6,56 mld zł.
Giełdowe spółki nie spieszą się z ofertami papierów dłużnych, z których pieniądze poszłyby na inwestycje związane z klimatem lub środowiskiem. Narzekają głównie na czasochłonność i koszty emisji.
Czy inwestorzy indywidualni o konserwatywnym podejściu do ryzyka włączą listy zastawne do swoich portfeli?
Potencjał do dalszego spadku rentowności wydaje się być nadal spory. Mimo dużych potrzeb pożyczkowych nabywców nie brakuje.
W przyszłym tygodniu zapadają obligacje o wartości 30 mln zł. Wyceny papierów dewelopera na Cataliście poprawiły się, choć zapadające najpóźniej obligacje są notowane z wciąż dużym dyskontem.