Czego oczekiwać od funduszy obligacji inflacyjnych

W ofercie krajowych TFI znajdziemy dwa fundusze „obligacji inflacyjnych" – Allianz Obligacji Inflacyjnych oraz indeksowy inPZU Obligacje Inflacyjne O.

Publikacja: 29.06.2022 05:00

Czego oczekiwać od funduszy obligacji inflacyjnych

Foto: Adobestock

Czym się charakteryzują takie produkty i jak wyglądają ich wyniki? Allianz Obligacji Inflacyjnych należy do grupy funduszy globalnych – poza Polską inwestuje także w obligacje amerykańskie, włoskie czy niemieckie. Jego stopa zwrotu od początku roku (na 24 czerwca) sięga 1,17 proc., co daje pierwsze miejsce w grupie (średnio 10,75 proc. straty). Podobnie globalny charakter ma indeksowy fundusz TFI PZU, jednak zanotował w tym roku 9,57 proc. straty.

Jak podkreśla Przemysław Sepielak, kierownik Zespołu Funduszy Indeksowych TFI PZU, inPZU Obligacje Inflacyjne O to fundusz indeksowy i dlatego jego wyniki należy oceniać przez pryzmat odchylenia względem benchmarku. – Wyniki funduszu są zbliżone do wyników indeksu, który śledzi – mówi. Benchmarkiem jest Bloomberg World Govt Inflation-Linked All Maturities Total Return – szeroki indeks obligacji indeksowanych inflacją, emitowanych przez rządy krajów rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje strefy euro i inne. – Strategia inwestycyjna tego funduszu polega na dążeniu do osiągnięcia stopy zwrotu równej stopie zwrotu z benchmarku funduszu – zaznacza Sepielak.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Na które obligacje postawić przy spadającej inflacji?
Obligacje
Rekordu nie ma, ale popyt na obligacje pozostaje duży
Obligacje
Dziś nie zanosi się na wysyp emisji zielonych obligacji
Obligacje
Spokój ponad zyski
Obligacje
Zabrakło obligacji
Obligacje
Ważny tydzień dla obligatariuszy Ghelamco