Pomimo nieco prowokacyjnego tytułu wywiadu, z całości wypowiedzi wiceprezesa Mikusińskiego wynika, że KNF nie ma negatywnego czy lekceważącego stosunku do tematyki ESG. Urząd zajmuje po prostu realistyczne stanowisko, uwzględniające poziom rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Jednocześnie wiceprezes podkreśla, że nie oznacza to, że KNF przestanie stać na straży przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących ESG.
Rzeczywiście, trudno oczekiwać, aby to relatywnie mały i słabo rozwinięty polski rynek kapitałowy stał się europejską ostoją zielonych produktów i usług finansowych. Większość dostępnych na polskim rynku zielonych produktów finansowych lokuje środki w funduszach zarządzanych przez zachodnie spółki matki firm, oferujących je na polskim rynku. Te z kolei inwestują głównie na rynkach zachodnich, a nie na GPW. Strona podażowa ESG – dostępność zielonych inwestycji do sfinansowania – również nie jest rozbudowana. Z marcowego raportu Instratu wynika, że dane o emisjach w 2022 r. opublikowały jedynie 63 ze stu największych spółek giełdowych, a cele redukcji emisji posiadało tylko 25 firm. Z naszego monitoringu ujawnień zgodności z taksonomią wynika zaś, że jedynie 5 proc. przychodów (i 13 proc. nakładów inwestycyjnych) na GPW jest zgodnych z unijnym standardem „zieloności”.
Na pewno powinniśmy jednak pracować nad zmianą tego stanu rzeczy na lepsze – nie bycie liderem nie może oznaczać ciągnięcia się w ogonie klimatycznej transformacji. To mogłoby zagrozić atrakcyjności polskiego biznesu w oczach zachodnich kontrahentów i inwestorów. Rola KNF jest tutaj równie istotna – nie chodzi o bycie liderem, ale o poprawę świadomości, która obecnie jest bardzo niska, do czego nadzór również powinien zachęcać.
Rozmowa zawiera też kilka twierdzeń wiceprezesa KNF dotyczących inwestowania ESG, które warte są komentarza.
Po pierwsze, wielokrotnie pada stwierdzenie, że inwestowanie ESG wiąże się z niższą stopą zwrotu. Jednak badania empiryczne nie potwierdzają tej tezy. Pomimo że ich wyniki są mieszane, zdecydowana większość z nich wykazuje pozytywny związek pomiędzy wartością firmy a uwzględnianiem przez nią czynników ESG. Firmy o pozytywnym profilu ESG mają średnio lepszą rentowność oraz niższy koszt kapitału niż te o gorszych wynikach społecznych i środowiskowych.