Co zrobi z tym popyt? Wczoraj podaż nie zdołała wykorzystać nadarzającej się okazji poważniejszego spadku cen, choć powiększenie przeceny podniosłoby szanse na pojawienie się formacji podwójnego szczytu. Zamiast tego mieliśmy do czynienia ze spokojnym handlem, który na koniec został jeszcze poddany presji popytu, co zaowocowało podniesieniem indeksu na drugim fixingu. Czy dziś popyt zachowa się podobnie? Biorąc pod uwagę aktualny kierunek trendu, należy przypuszczać, że popyt będzie jednak bardziej aktywny. Tym bardziej, że odgrywa tu rolę także napięcie po stronie niedźwiedzi, których część może zachcieć zmniejszyć swoje zaangażowanie.

Ogólnie trzeba stwierdzić, że jak na drugi szczyt poważnej formacji średnioterminowej, to poziom nastrojów jest wyraźnie zbyt niski. Podwójny szczyt, którego tak wypatrują technicy to nie tylko sam fakt zmian cen, choć i to wystarcza, ale także zmiana nastrojów. Przy drugim szczycie nastroje powinny być niemal euforyczne, a fakt braku kontynuacji wzrostu po wyrównaniu poprzedniego szczytu powinien zaskakiwać. Czy tak jest obecnie? Można powątpiewać. Jeszcze niedawno oczekiwano, że na rynku pojawi się formacja głowy i ramion. Wyznaczeniem nowych rekordów została ona załamana, ale podaż się nie poddaje. Teraz oczekuje formacji podwójnego szczytu. To z pewnością nie jest euforia. To prowadzi do wniosku, że aktualne poziomy cen nie są końcowymi poziomami wzrostu, jaki trwa od lutego 2009 roku. Zatem, nawet jeśli teraz podaż miałaby uzyskać przewagę, to byłaby to przewaga krótkotrwała. W tej chwili podaż może w najlepszym dla siebie scenariuszu liczyć na spadek i naruszenie poziomu wsparcia na 2600 pkt. Nie jest to w tej chwili scenariusz bazowy. Bazowym jest kontynuacja wzrostu. Dziś popyt ma dogodne warunki, by wynieść wyceny na nowe rekordy trendu.

W trakcie dnia pojawi się więcej publikacji danych makro, choć nie będzie to pierwsza liga. Miejmy jednak nadzieję, że poziom zmienności cen będzie większy niż wczoraj. Bliskość rekordów będzie temu sprzyjać, ale tego nie zapewni. W ciągu dnia swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych przedstawi Bank Anglii, a o 14:30 pojawi się liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Tuż przed zamknięciem notowań poznamy dynamikę zapasów amerykańskich hurtowników.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]