Wtorkowe notowania były kontynuacją zniżki, rozpoczętej przed tygodniem. Kurs zamknięcia wyniósł 1760 pkt. i był niższy od poprzedniego zamknięciao 52 pkt. Podczas sesji zawarto 6616 transakcji.

WIG20 Futures

Konsekwencją wczorajszej sesji było wyraźne pogorszenie obrazu rynku. Poniedziałkowa zwyżka okazała się nieśmiałą próbą byków poprawy sytuacji na rynku terminowym. Dawała ona jeszcze szanse na ożywienie. Przebieg wtorkowej sesji nie pozostawił złudzeń co do kierunku, w którym będzie podążać WIG20 Futures w ciągu najbliższych dni. Układ średnich jest jednoznacznie negatywny, wskazujący zaawansowaną tendencję spadkową. Ewentualna nawet nieznaczna zwyżka poprawiłaby nieco sytuację. Oscylatory szybkie wygenerowałyby sygnały zajęcia pozycji w krótkim terminie. Na razie trudno oczekiwać, że rynek terminowy będzie funkcjonował w oderwaniu od rynku spot. Oznacza to, że długoterminowa strefa oporu, wyznaczona przez minima z października 1998-1999 r. (1800 pkt.), przebiegająca w okolicach wczorajszego zamknięcia i górnego cienia będzie ograniczać próby zmiany trendu spadkowego. Najbliższym poziomem wsparcia jest zniesienie Fibbonacciego na wysokości 1670 pkt.

TechWIG Futures

Wczorajsza sesja była powodem do dumy dla inwestorów, posiadających pozycje krótkie. TechWIG Futures obniżył swoją wartość w stosunku do poniedziałku o 45 pkt. Wolumen obrotów przekroczył 200 transakcji i był zbliżony do poprzedniego dnia. Indeks skupiający spółki sektora IT cechuje większa zmienność niż skupiającego krajowe blue chips. Ostatnie trzy sesje zasadniczo pogorszyły obraz rynku. W wyniku piątkowych notowań doszło do utworzenia 30 pkt. luki bessy, która będzie stanowić przeszkodę zatrzymującą byki. Jej wymowa jest wzmocniona przez krótkoterminową średnią kroczącą, która przebiega w pobliżu górnego ograniczenia luki. Z punktu widzenia krótkiej historii notowań TechWIG, podczas wczorajszej sesji zostało ustalone dotychczasowe minimum. Podobnie jak w przypadku głównego indeksu rynku terminowego nawet nieznaczna zwyżka TechWIG doprowadzi do wygenerowania sygnału zajęcia pozycji długiej przez oscylatory szybkie. Nastroje panujące na rynku po wczorajszych notowaniach, kiedy spółki zaawansowanych technologii doznały znaczącej przeceny, powodują, że trudno uznać za prawdopodobną zmianą trendu spadkowego. Marcin T. Kuchciak