O niemal 3 proc. zniżkował w najtrudniejszym momencie poniedziałkowej sesji WIG20, będąc najgorszym indeksem w Europie. Na wycenie traciły też krajowe papiery skarbowe. Złoty w godzinach porannych też był pod presją, ale po południu już zyskiwał na wartości.
Zaskoczeni inwestorzy
Wyniki I tury wyborów prezydenckich w Polsce odbiegają od ostatnich sondaży. Poniedziałkową niepewność i niezdecydowanie czuć było na warszawskiej giełdzie, aczkolwiek ogółem nastroje na globalnych rynkach – m.in. za sprawą obniżenia ratingu dla USA – nie były najlepsze. Niemniej jednak polski rynek akcji był w Europie przez większość dnia najsłabszy. Przeceniały się także krajowe papiery skarbowe, natomiast złoty poranne straty z czasem z nawiązką odrobił. Co czują inwestorzy po I turze wyborów? Przede wszystkim zaskoczenie niewielką różnicą w poparciu między Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Platformy Obywatelskiej, a Karolem Nawrockim popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość.
– Wyniki I tury wyborów prezydenckich pokazały dużą skalę niedoszacowania dwóch kandydatów. Niewielka różnica w poparciu dla kandydatów, którzy weszli do II tury, oznacza, że prawdopodobieństwo zwycięstwa jest równe dla obu z nich – zauważa Dariusz Świniarski, strateg i zarządzający w Skarbcu TFI. Jak przypomina, rynkowe wyceny z piątku 16 maja br. nie zakładały takiego rozwoju wydarzeń. – Poniedziałkowe wzrosty rentowności skarbowych papierów wartościowych (spadek cen – red.) i przecena na GPW to odpowiedź na wzrost niepewności, której rynki nie lubią. Potencjalna wygrana kandydata wspieranego przez obecną opozycję może rozpocząć proces dyskontowania wygranej PiS-u w kolejnych wyborach parlamentarnych lub nawet być katalizatorem przyspieszonych wyborów do Sejmu i Senatu – twierdzi Świniarski. Jak mówi, potencjalna zmiana rządu w kolejnych wyborach wpływa na wzrost ryzyka dotyczącego transferów z Unii Europejskiej, co w obecnej sytuacji budżetowej i perspektywie przyszłych wydatków zbrojeniowych wywiera presję na rentowności krajowych obligacji, wystramiając krzywą dochodowości. – W przypadku krajowych akcji powraca ryzyko pogorszenia ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa w akcjonariacie i większych ingerencji w poszczególne branże, tj. spółki energetyczne czy paliwowe – komentuje ekspert Skarbca TFI.
Czytaj więcej
W pierwszej turze wyborów na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Rafał Trzaskowski uzyskał 31,36% głosów, a Karol Nawrocki 29,54% poparcia, podała Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), powołując się na dane ze 100% obwodowych komisji wyborczych.