Analitycy: Wyniki wyborów zwiększają niepewność na krajowej giełdzie

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich zostały negatywnie przyjęte przez inwestorów. Zdaniem analityków druga tura będzie miała kluczowe znacznie dla postrzegania krajowego rynku akcji przez inwestorów.

Publikacja: 19.05.2025 16:10

Analitycy: Wyniki wyborów zwiększają niepewność na krajowej giełdzie

Foto: PAP

Zaskakująco dobry wynik Karola Nawrockiego i wysokie poparcie innych prawicowych kandydatów zwiększają niepewność co do wyników drugiej tury wyborów, w której sondażowym faworytem był Rafał Trzaskowski. W ocenie analityków scenariusz wygranej kandydata wspieranego przez PiS mógłby mieć negatywne skutki dla krajowego parkietu. Cześć inwestorów zdaje się dyskontować taki scenariusz wyprzedając polskie akcje. W poniedziałek WIG20 zniżkował nawet o blisko 3 proc. notując największe spadki wśród europejskich indeksów. Wśród najmocniej przecenionych znalazły się największe spółki na czele z bankami. Eksperci komentują wyniki pierwszej tury.

Michał Krajczewski , szef zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas Bank Polska:

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich stanowią naszym zdaniem pewne zaskoczenie z uwagi na małą różnicę między dwoma głównymi kandydatami – sondaże przedwyborcze wskazywały na wyraźniejszą przewagę Rafała Trzaskowskiego nad Karolem Nawrockim. Silny wynik mieli z kolei przedstawiciele skrajnej prawicy, czyli Sławomir Mentzen i Grzegorz Braun (szczególnie ten drugi został niedoszacowany w sondażach). Poniedziałkowa reakcja rynków jest naszym zdaniem spokojna – spadki notowań na GPW wpisują się skalą w korektę na rynkach bazowych, która z kolei jest spowodowana weekendowymi informacjami o obniżce ratingu kredytowego USA przez agencję Moodys. Nie dostrzegamy także większej reakcji w notowaniach złotego. W zależności od najbliższych sondaży dotyczących samej drugiej tury, rynki mogą jednak zacząć dyskontować zwiększoną szanse na scenariusz wygranej przedstawiciela PiS, co wzbudza niepewność co do skali korzystania z prawa veta przez przyszłego prezydenta. W przypadku powstania impasu politycznego na linii sejm-prezydent rosną z kolei szanse na przedterminowe wybory parlamentarne. W związku z utrzymującą się niepewnością, w naszej ocenie najbliższe dwa tygodnie mogą przynieść relatywnie słabszy performance krajowych akcji względem pozostałych rynków i lekką tendencję deprecjacji złotego.

Czytaj więcej

Dane PKW: Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów

Marcin Materna, dyrektor biura analiz rynków kapitałowych Biura Maklerskiego Banku Millennium:

Wyniki wyborów pokazały, że trwałość kształtu obecnej sceny politycznej nie jest pewna i istnieje duże ryzyko ponownej zmiany w wyborach parlamentarnych za dwa lata. Co więcej, inwestorzy zagraniczni mogą obawiać się, że w celu zmniejszenia niebezpieczeństwa osiągnięcia niezadowalającego wyniku w tych czy kolejnych wyborach przez obecną Koalicję. może dość do jeszcze większego rozluźnienia fiskalnego. Proces ten może być wzmagany tendencjami – nazwijmy je separatystycznymi - w koalicji, gdzie mniejsze podmioty – widząc dość słabe postrzeganie ich przez wyborców – mogą zwiększyć swoje żądania odnośnie realizacji postulowanych przez nie pomysłów. To tylko zwiększy presję na finanse publiczne. Brak zmiany w Pałacu Prezydenckim jeśli chodzi o opcje polityczną z pewnością będzie miał negatywne konsekwencje dla postrzegania polskiego rynku. Ewentualna zmiana, gdyby zwycięzca nie uzyskał znacznej przewagi, wcale nie musi od razu oznaczać, ze inwestorzy zagraniczni będą spali spokojnie. Pomijać kwestie podważania legalności wyborów przez przegraną stronę, podział głosów bliski 50/50 w wyborach na prezydenta, ze względu na konstrukcję systemu podziału głosów w wyborach parlamentarnych, zwiększa ryzyko niekorzystnych z punktu widzenia rynków zmian za dwa lata. Choć może obecnie jest za wcześnie aby to dyskontować, niepokój moim zdaniem pozostanie.

Konrad Ogrodowicz, zarządzający funduszami, Superfund TFI:

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce zaskoczyły inwestorów, zwiększając poziom niepewności politycznej. Sondaże sugerowały wyraźną przewagę Rafała Trzaskowskiego, tymczasem zbliżony wynik Karola Nawrockiego wskazuje, że II tura będzie bardzo wyrównana. Reakcja rynku sugeruje, że inwestorzy wolą zwycięstwo Trzaskowskiego, co jest zgodne z wcześniejszymi preferencjami partyjnymi przy wyborach parlamentarnych. Największe obawy dotyczą spółek z udziałem Skarbu Państwa – to właśnie one były głównymi beneficjentami powyborczej fali optymizmu na giełdzie w październiku 2023 roku. Ewentualna zmiana na stanowisku prezydenta może wpłynąć na postrzeganie stabilności politycznej i kierunku reform. Choć trudno dziś przesądzać o długoterminowym wpływie tych wyborów na krajowy rynek akcji, w krótkim horyzoncie należy liczyć się z podwyższoną zmiennością i wzmożoną ostrożnością ze strony inwestorów, zwłaszcza zagranicznych.

 

Czytaj więcej

Zwycięstwo rumuńskiego liberała ucieszyło rynki
Rynki
mWIG40 i sWIG80 z nowymi rekordami
Rynki
DM BOŚ pozytywnie o Santanderze. KGHM może zawodzić
Rynki
Wtorek na GPW: Tusk straszy rynek, XTB z rekordem, Orlen i Lotos pod lupą NIK
Rynki
Euforia na giełdach rozlała się na Azję i Europę
Rynki
Cła Trumpa znów straszą giełdy
Rynki
3000 punktów na WIG20 coraz bardziej realne