Polenergia i Equinor z decyzją inwestycyjną dla wiatraków na morzu

Polenergia i norweski koncern energetyczny Equinor, podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, rozpoczynając fazę ich budowy. Łączna wartość inwestycji projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to około 27 mld zł Jednak zamknięcie finansowania jeszcze przed inwestorami.

Publikacja: 19.05.2025 17:38

Polenergia i Equinor z decyzją inwestycyjną dla wiatraków na morzu

Foto: Adobestock

Dominika Kulczyk, współwłaścicielka i przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii, skomentowała osiągnięcie tego etapu. - To jest kolejny krok na drodze dalszego, dynamicznego rozwoju spółki - mówi.

Jest decyzja, ale jeszcze nie ma zamknięcia finansowania 

Wcześniej, ten kluczowy etap inwestycji osiągnęły inne projekty morskich farm wiatrowych: projekt Baltic Power o mocy 1,2 GW (Orlenu i Northland Power) oraz Baltica 2 o mocy 1,5 GW (PGE i Orsted). – Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze, a zielona, odnawialna energia z Bałtyku wzmocni konkurencyjność polskiej gospodarki – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce. Budowa morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będzie finansowana w formule project finance. Więcej informacji zostanie przekazanych po zamknięciu finansowania.

Jak komentuje prezes Polenergii, Adam Purwin, to najważniejszy dzień w historii spółki. - Podjęliśmy decyzje inwestycyjne dla największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce.  Uruchamiamy projekt wart ok. 27 mld zł, który wynosi nas do roli jednego z kluczowych graczy w tej części Europy w energetyce odnawialnej, mającego wymierny wpływ na kształtowanie przyszłego miksu energetycznego Polski - dodaje prezes.

Poza projektami Bałtyk 2 i Bałtyk 3, firma rusza także z pracą nad kolejnym projektem – Bałtyk 1. Aby ten projekt jednak mógł zostać zrealizowany Purwin wskazuje, że aukcja dla morskich farm wiatrowych drugiej fazy powinna odbyć się jeszcze w tym roku.

Szczegóły projektu

Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to dwie bliźniacze morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy wytwórczej blisko 1,5 GW. Na oba projekty składać się będzie 100 turbin wiatrowych, o wysokości 260 m każda. Łącznie obie farmy będą mogły zasilić ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych. Obie elektrownie powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego w odległości ok. 37 km i 22 km od brzegu. Ukończenie i pełne uruchomienie obu farm wiatrowych planowane jest na 2028 r.

Oprócz 100 turbin wiatrowych powstaną dwie największe w Polsce morskie stacje elektroenergetyczne (OSS) o mocy 720 MW każda. Dodatkowo wybudowane zostaną dwie lądowe stacje elektroenergetyczne (ONS) oraz podziemna linia kablowa o łącznej długości 14 km. W miejscu wyjścia na ląd, na obszarze tzw. landfall, gdzie będą wychodzić morskie kable wyprowadzające prąd generowany przez farmy, wykonany zostanie horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą w pobliżu Ustki. Prace są prowadzone metodą bezwykopową, w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska. Farmy wiatrowe zostaną następnie podłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej poprzez istniejącą stację elektroenergetyczną PSE Słupsk Wierzbięcino.

W Łebie powstanie z kolei baza operacyjno-serwisowa, realizowana przez Equinor, która będzie wspierać fazę budowy obu farm i służyć jako centrum operacji morskich.

Do realizacji projektów Bałtyk 2 i 3 Equinor i Polenergia zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców, w tym doświadczone polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom. W budowę zostały zaangażowane także inne krajowe przedsiębiorstwa.

Okres eksploatacji farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 jest przewidziany na 30 lat. Oba projekty mają zapewnione 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD).

Energetyka
Onde sprzedaje i buduje projekty OZE. Nowa formuła przynosi owoce
Energetyka
Po rekordowych wynikach PGE trwa dawno niewidziany karnawał na akcjach spółki
Energetyka
Dystrybucja dała PGE rekordowe wyniki
Energetyka
Najstarsze elektrownie węglowe nie idą na emeryturę. Będą dalej pracować
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Euforia na akcjach ZE PAK -u. Pomogła rekomendacja