Pogarsza się sytuacja na warszawskiej giełdzie. W środę WIG20 spadł o 2,9%, do 1667 pkt., przy nieco wyższych obrotach, przekraczających 400 mln zł. Najwięcej straciły na wartości spółki z sektora TMT, które nadal ciągnęły w dół cały rynek. TechWIG zniżkował o 3,9%.
Przecena w Warszawie ma swe źródło nie tylko w słabych wynikach polskich spółek teleinformatycznych i pojawieniu się większej liczby negatywnych rekomendacji, ale także pogarszającego się klimatu inwestycyjnego w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Nie bez znaczenia był także fakt przebicia w poniedziałek średnioterminowego trendu wzrostowego. Na środowej sesji zmianę trendu potwierdziło przełamanie przez WIG20 poziomu styczniowego dołka w strefie 1700 pkt. Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni, choć dobra sytuacja makroekonomiczna polskiej gospodarki i perspektywa obniżek stóp procentowych nie zachęcają do zamykania pozycji.
Sesja rozpoczęła się od zniżki indeksu poniżej 1700 pkt. Od początku notowań przeważała strona podażowa. Indeks systematycznie spadał, by po południu osiągnąć poziom 1657 pkt. (-3,45%). Pod koniec sesji rynek nieco odreagował przecenę i ostatecznie WIG20 zamknął się 10 pkt. wyżej. Tym razem poza Pekao (-0,3%) zabrakło spółek mogących podtrzymać indeks. Najbardziej zdeterminowani w pozbywaniu się akcji byli właściciele firm technologicznych. Simple spadło o 8,8%, Softbank i Optimus o ponad 6%, a Prokom i Interia o ponad 5%. Chwile słabości miała też największa polska firma ? Telekomunikacja Polska, gdy się okazało, że jej inwestor strategiczny France Telecom tracił na wartości ponad 5% po obniżeniu widełek cenowych sprzedawanych w ofercie akcji zależnego Orange. Ostatecznie papiery TP spadły ?zaledwie? o 1,6%. Znacznie gorzej zachowały się pozostałe blue chips. Elektrim zniżkował o 3,4% a KGHM i PKN o 2,4%. Skończyła się też dobra passa banków. BRE i BIG-BG spadły o ponad 4%. Ostro zostały przecenione spółki z branży metalurgicznej. Stalexport po 8,8-proc. spadku zanotował swe kolejne historyczne minimum cenowe. O 7,3% zniżkował Impexmetal. Odporne na falę spadkową okazały się m.in. Irena, o którą nadal walczą najwięksi akcjonariusze (+5,5%), oraz AMS (+4,3%), który może pozyskać nowego inwestora strategicznego.
Dariusz Jarosz