Już dawno nie było takiego słabego tygodnia na GPW, ze spadkiem indeksu WIG20 o ponad 7,2%, a TechWIG o 11,3%. Pierwszy indeks w piątek zanotował najniższy poziom w tym roku, a drugi swoje historyczne minimum. Po raz kolejny okazało się, że nasz rynek jest bardzo wrażliwy na koniunkturę na NASDAQ. Dodatkowo inwestorów zagranicznych do zamykania pozycji skłaniał silny złoty i rosnące ryzyko jego deprecjacji. Pod koniec tygodnia wraz z przeceną kursów spadały też obroty, co może świadczyć o zbliżającym się uspokojeniu nastrojów. W piątek w notowaniach ciągłych obroty podliczono na 245 mln zł (były niższe o 12,5% niż dzień wcześniej). Po sprzyjającym zamknięciu za Oceanem biorąc pod uwagę ostatnią dużą przecenę akcji poniedziałek może przynieść ruch w bok lub niewielki wzrost kursów.
Ostatnie dni mijającego tygodnia stały pod znakiem stóp procentowych. Na ich obniżkę, w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego zdecydował się Bank Anglii i Bank Japonii. W piątek prezes NBP powiedział, że jest coraz więcej sygnałów, które zwiększają możliwość obniżki także naszych stóp procentowych. Jego wypowiedź może świadczyć o wzroście prawdopodobieństwa ich cięcia już na lutowym posiedzeniu RPP. Przemawiałby za tym także spadek inflacji, która w styczniu rok do roku może wynieść już ok. 8%, czyli tyle ile zakłada górny przedział celu inflacyjnego na 2001 r. Pomimo wypowiedzi prof. Balcerowicza, przez pierwsze godziny handlu na GPW indeksy stały prawie w miejscu. Czyżby symboliczna obniżka stóp była już w cenach?
Po południu akcje zaczęły tracić na wartości. Wpływ na to mogła mieć m.in. przecena spółek sektora TMT w Europie oraz spadki kursu kontraktów na Nasdaq. Ostatecznie WIG20 obniżył się o 1,45% do ponad 1647 pkt., a TechWIG stracił ponad 1,9%. Spośród dużych spółek najwięcej zostały przecenione Agora (-4,4%), BIG-BG (-4,3%), Optimus (-3,8%) i TP S.A. (-2,7%). Dużo ważące w indeksie PKN i Elektrim straciły po niecałe 2%. Kursy Optimusa i PKN powróciły już do swoich poziomów z początku grudnia ub.r.
Wbrew ogólnej tendencji na wartości zyskały akcje MCI. W piątek podrożały one o 14,3% na co mogły mieć wpływ spekulacje o sprzedaży akcji Bankiera.pl. Komunikat w tej sprawie został przekazany dopiero po sesji. Po małej korekcie w górę ruszył kurs Ireny (+11%) ustanawiając rekordowy poziom od jesieni 1994 r. Wycenę tej spółki poprawia rywalizacja wśród największych akcjonariuszy: rodziny Kieleckich i Mineksu. Najprawdopodobniej dokonywali oni ostatnich zakupów przez walnym Ireny zwołanych ma 22 lutego, aby umocnić swoje pozycje w głosowaniu na nad wyborem rady nadzorczej.
Dariusz Wieczorek