Sprzedaż detaliczna była lepsza od prognoz i wyniosła 1,2% r/r. Poprzednia wartość wyniosła (-0,1)%. Również zamówienia przemysłowe w Niemczech były lepsze od prognoz. Wyniosły one 3,9%. Dziś poznaliśmy również raport Challengera o planowanych zwolnieniach. Podana wartość to 49 tys, przy poprzedniej wartości 84. Dziś poznamy jeszcze indeks ISM dla sektora usług oraz zamówienia fabryczne. Z zachowania rynku można wywnioskować, iż inwestorzy wyczekują na jakieś rozstrzygniecie dotyczące kwestii Iranu. Waluta amerykańska w relacji do euro pozostaje w konsolidacji od połowy marca.

Złoto zyskało na wartości z poziomu 663,85 usd/oz do 673,50. Przyczyną tego wzrostu były kwestie dotyczące Iranu. Inwestorzy obawiają się prawdopodobieństwa wystąpienia konfliktu zbrojnego. Prezydent Iranu zapowiedział uwolnienie Brytyjczyków. Być może ujawnione informacje co do planowanego ataku nie były tylko plotkami.

Złoty od rana tracił na wartości. W relacji do euro nasza waluta osłabła z poziomu 3,8386 do 3,8535. W stosunku do dolara było to odpowiednio 2,8766 i 2,8869. Dzisiejszy przetarg obligacji pokazał ponownie przewagę popytu nad podażą. Wyniósł on 2,64 a podaż 1 mld. Andrzej Lepper ponownie straszy wyjściem z koalicji. Przyczyną jest oczywiście kwestia biopaliw. Giełda w Warszawie zyskiwała na wartości. Indeks WIG20 w trakcie sesji ustanowił nowe historyczne maksimum na poziomie 3567,7 pkt. Motorem wzrostów podobnie jak w dniu wczorajszym był KGHM. Wzrost kursu miedzi na rynkach światowych przełożył się na papiery naszej spółki.

Maciej Kowal