Jest to posunięcie dość niepokojące wobec danych o bardzo szybkim wzroście gospodarczym i - prawdopodobnie - wyprzedzającym wzrost produktywności wzroście płac. Tak czy inaczej - brak widoków na podwyżkę stóp może w najbliższej przyszłości nieznacznie osłabić złotego.
Należy również poświęcić parę słów protokołowi z posiedzenia FOMC - wynika z niego, że inflacja Stanach wciąż jest na zbyt wysokim poziomie, a Fed uważa, że obecnie podwyższone tempo wzrostu cen jest groźniejsze dla gospodarki niż ostatnie dane o spowolnieniu wzrostu. Znacznie odsuwa to w czasie ewentualne obniżki stóp, o wprowadzeniu których we wrześniu-październiku jeszcze miesiąc temu przekonani byli wszyscy.
Dzisiejsze otwarcie to mocniejszy złoty - wspominałem już o Chinach. Poziomy 3,8140 EURPLN oraz 2,8377 USDPLN są chyba jednak zbyt niskie jak na obecną siłę naszej waluty. Można się spodziewać jeszcze krótkiego ruchu w górę, ale nie wyżej niż do okolic 3,85 EURPLN i 2,86 USDPLN. Tak więc już powyżej 3,83 EURPLN i 2,84 USDPLN warto rozważyć zawarcie transakcji zabezpieczających wpływy w obcej walucie.
Kalendarz ekonomiczny na dziś i jutro pełen jest ważnych danych. Rozpocznijmy od strefy euro: najważniejsze odczyty to inflacja HICP (prognoza 1,9% r/r) oraz indeks nastroju konsumentów (prognoza -3 pkt). Jutro natomiast: stopa bezrobocia i PMI. Stany również nie zostawią rynków w spokoju: ważne wiadomości na dziś to PCE - wskaźnik wydatków konsumpcyjnych oraz rewizja odczytu PKB za 1 kwartał (prognoza 0,7% q/q). Oprócz tego rynek czeka na indeks Chicago PMI oraz ISM (w dniu jutrzejszym). Również jutro raport z rynku pracy: po ostatnich korzystnych danych utrzymuje się duża niepewność: czy poprzednie dobre odczyty były jednorazowym "ekscesem" gospodarki, czy jednak wzrost gospodarczy trwale przyspiesza.
Reasumując (i uwzględniając czynniki techniczne), dziś powinniśmy obserwować umacnianie się dolara wobec euro - cel tego procesu to 1,34 EURUSD. W następnych dniach nic jednak nie powinno powstrzymać euro przed poprawieniem swojej pozycji. W przypadku notowań złotego: spodziewajmy się 3,8230 EURPLN oraz 2,8450 USDPLN.