Szkic poranny AFS

Wczorajszy wieczór oraz noc przyniosły umocnienie złotego: stało się to wskutek odreagowania przez chińskie parkiety podniesienia podatku transakcyjnego z 0,1% do 0,3% wolumenu każdej transakcji. Inne ważne wydarzenia w dniu wczorajszym to (w skali "mikro") decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych i przyjęcie strategii "czekaj i patrz" co prawdopodobnie odsunie następne zmiany stóp nawet do czwartego kwartału.

Aktualizacja: 20.02.2017 01:13 Publikacja: 31.05.2007 09:22

Jest to posunięcie dość niepokojące wobec danych o bardzo szybkim wzroście gospodarczym i - prawdopodobnie - wyprzedzającym wzrost produktywności wzroście płac. Tak czy inaczej - brak widoków na podwyżkę stóp może w najbliższej przyszłości nieznacznie osłabić złotego.

Należy również poświęcić parę słów protokołowi z posiedzenia FOMC - wynika z niego, że inflacja Stanach wciąż jest na zbyt wysokim poziomie, a Fed uważa, że obecnie podwyższone tempo wzrostu cen jest groźniejsze dla gospodarki niż ostatnie dane o spowolnieniu wzrostu. Znacznie odsuwa to w czasie ewentualne obniżki stóp, o wprowadzeniu których we wrześniu-październiku jeszcze miesiąc temu przekonani byli wszyscy.

Dzisiejsze otwarcie to mocniejszy złoty - wspominałem już o Chinach. Poziomy 3,8140 EURPLN oraz 2,8377 USDPLN są chyba jednak zbyt niskie jak na obecną siłę naszej waluty. Można się spodziewać jeszcze krótkiego ruchu w górę, ale nie wyżej niż do okolic 3,85 EURPLN i 2,86 USDPLN. Tak więc już powyżej 3,83 EURPLN i 2,84 USDPLN warto rozważyć zawarcie transakcji zabezpieczających wpływy w obcej walucie.

Kalendarz ekonomiczny na dziś i jutro pełen jest ważnych danych. Rozpocznijmy od strefy euro: najważniejsze odczyty to inflacja HICP (prognoza 1,9% r/r) oraz indeks nastroju konsumentów (prognoza -3 pkt). Jutro natomiast: stopa bezrobocia i PMI. Stany również nie zostawią rynków w spokoju: ważne wiadomości na dziś to PCE - wskaźnik wydatków konsumpcyjnych oraz rewizja odczytu PKB za 1 kwartał (prognoza 0,7% q/q). Oprócz tego rynek czeka na indeks Chicago PMI oraz ISM (w dniu jutrzejszym). Również jutro raport z rynku pracy: po ostatnich korzystnych danych utrzymuje się duża niepewność: czy poprzednie dobre odczyty były jednorazowym "ekscesem" gospodarki, czy jednak wzrost gospodarczy trwale przyspiesza.

Reasumując (i uwzględniając czynniki techniczne), dziś powinniśmy obserwować umacnianie się dolara wobec euro - cel tego procesu to 1,34 EURUSD. W następnych dniach nic jednak nie powinno powstrzymać euro przed poprawieniem swojej pozycji. W przypadku notowań złotego: spodziewajmy się 3,8230 EURPLN oraz 2,8450 USDPLN.

Piotr Orłowski

Analityk rynków finansowych

Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem
Komentarze
Intensywny tydzień
Komentarze
Powrót do równowagi
Komentarze
Argumentów coraz mniej
Komentarze
Bez paniki