W tym tygodniu poznamy produkcję przemysłową i wytwórczą z Wielkiej Brytanii. W obu przypadkach prognozuje się wartość w ujęciu rocznym na wyższym poziomie niż ostatnio. Jednak czynnikiem determinującym kurs funta szterlinga w tym tygodniu będzie decyzja BoE o wysokości stóp procentowych. Oczekuje się obniżki do 5%. Taka decyzja może wpłynąć na spadek wartości angielskiej waluty. Z Eurolandu poznamy PKB za IV kwartał, jednak ze względu na okres, którego dotyczą nie powinny mieć one wpływu na notowania. ECB podejmie decyzję w sprawie stóp w strefie euro. Rynek spodziewa się pozostawienia ich na niezmienionym poziomie 4%. Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem są komunikaty po ogłoszonych decyzjach. Z USA poznamy protokół z posiedzenia FOMC. Na rynek może wpłynąć wystąpienie szefa Fed, jednak jest mało prawdopodobne, aby powiedział on coś nowego. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych spodziewana jest na poziomie 380 tysięcy. Deficyt budżetowy również szacuje się niższy niż dotychczas. W tym tygodniu zapadnie również decyzja BoJ o wysokości stóp procentowych w Japonii. Nadchodzący tydzień ze względu na decyzje banków centralnych może charakteryzować się dużą zmiennością.
Złoto zyskiwało na wartości, podobnie jak inne towary i surowce. Metal ten osiągnął swoje maksimum na poziomie 927,43 usd/oz.
O godzinie 08.07 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,5665 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: Para EUR/USD zyskiwała dziś na wartości. Nie mogąc pokonać wsparcia (wynikającego z przebiegu średniej 14-dniowej) zlokalizowanego na poziomie 1,5684 skierowała się na północ. Najbliższym oporem jest 1,5735, będące jednocześnie górnym ograniczeniem kanału spadkowego. Pokonanie tego poziomu może doprowadzić do dalszych wzrostów w rejon 1,5772, który to jest piątkowym szczytem notowań tej pary. Jednak bardzo możliwe jest pozostanie w przedziale pomiędzy 1,5682 a 1,5726.
RYNEK KRAJOWY