Obserwujemy stopniowy powrót zaufania do waluty amerykańskiej. Piątkowe dane na temat indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan były drugi miesiąc z rzędu nieco lepsze. Indeks dolarowy był natomiast handlowany w piątek blisko maksimów z początku tego roku. Rynki obecnie koncentrują się na oczekiwaniach dotyczących polityki monetarnej w USA, strefie euro oraz Wielkiej Brytanii. Kraje te zmagają się z wysoką inflacją, przy utrzymującej się nieciekawej kondycji tych gospodarek. Czwartkowe dane na temat PKB pokazały, że po raz pierwszy od wprowadzenia wspólnej waluty gospodarka strefy euro zanotowała ujemny wzrost gospodarczy.
W tym tygodniu istotnym wydarzeniem będzie coroczne wystąpienie szefa Fed na sympozjum w Jackson Hole na temat stabilności na rynkach finansowych, które powinno przyczynić się do większej zmienności. Jeśli wypowiedź Bernanke będzie bardziej optymistyczna, jeśli chodzi o obecną sytuację gospodarczą USA i kondycje rynków finansowych, to może przyczynić się do dalszego umocnienia dolara i bardziej ryzykownych aktywów. W przeciwny wypadku, możemy spodziewać się ruchu korekcyjnego na dolarze. Z gospodarki amerykańskiej istotne będą dane z rynku nieruchomości oraz na temat inflacji PPI. Z Wielkiej Brytanii poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej, dynamiki PKB oraz protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Ze strefy euro zostanie opublikowany indeks PMI oraz indeks ZEW z Niemiec. Ten tydzień obfituje również w publikacje z Polski.
EURPLN
Zeszły tydzień przyniósł znaczne odreagowanie ma parach złotówkowych. Eurozłoty zdołał przełamać poziome cenowy 3,30 i kontynuował wzrosty. Słabszy sentyment do walut rynków wschodzących, a także silne umocnienie się waluty amerykańskiej wywołało presję na PLN. Dodatkowo ostatnie dane o inflacji z Polski wskazują na możliwość obniżenia oczekiwań inflacyjnych. Obecnie EURPLN znajduje się na oporze wynikającym z 50% zniesienia fib na poziomie 3,3298, skąd możliwa jest niewielka korekta w okolice najbliższego wsparcia na poziomie 3,30. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór na poziomie 3,3520. Eurozłoty powinien pozostawać stabilny w oczekiwaniu na dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu - bardzo istotne ze względu na dalsze poczynania RPP.
EURUSD