W tym tygodniu poznamy jeszcze indeks PMI dla sektora usług. Szacuje się, że jego wartość będzie nieznacznie niższa od poprzednich 48,3 pkt. Sprzedaż detaliczna spodziewana jest na nieco lepszym poziomie niż poprzednio. Najważniejszą jednak informacją ze strefy euro w tym tygodniu będzie decyzja ECB w sprawie wysokości stóp procentowych. Oczekuje się pozostawienia ich na niezmienionym poziomie 4,25%. Bardzo istotny będzie komentarz uzasadniający decyzję. Warto przypomnieć, iż poprzednim razem po komunikacie dolar znacząco zyskał na wartości. Z Wielkiej Brytanii poznamy między innymi decyzję BoE o wysokości stóp procentowych. Oczekuje się pozostawienia ich na niezmienionym poziomie 5%. Dziś rynki w USA nie działają, w związku z tym zmienność powoli będzie maleć. W tym tygodniu zza Oceanu poznamy indeks ISM sektora produkcyjnego. Prognozuje się odczyt na poziomie 49,5 pkt. Jest to niewiele mniej niż poprzednio. W środę poznamy raport o stanie amerykańskiej gospodarki. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych szacuje się na 425 tysięcy, czyli dokładnie tyle samo co poprzednio. Indeks ISM dla usług również jest szacowany na niewiele niższym poziomie w stosunku do poprzedniego odczytu 49,5 pkt. W piątek poznamy zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Rynek spodziewa się spadku ilości miejsc pracy o 70 tysięcy, przy poprzednim na poziomie 51. W związku z dużą ilością danych makroekonomicznych zmienność w tym tygodniu na rynku może być znacząca. Być może nawet ukształtuje się kierunek dalszych zmian na eurodolarze.
Złoto traciło dziś na wartości potwierdzając aprecjację waluty amerykańskiej. Minimum tego metalu wyniosło 822,13 usd/oz. Spadek jego wartości może sugerować oczekiwania co do zmniejszenia się presji inflacyjnej.
O godzinie 15.39 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,4787 dolara.
Sytuacja techniczna eurodolara: poniedziałek na rynku tej pary potwierdził silną pozycję części rynku zainteresowanej mocniejszym dolarem - kurs pod koniec polskiej sesji osunął się poniżej figury 1,4600. Z technicznego punktu widzenia nadal jednak nie można mówić o jakimś rozstrzygnięciu kierunku - cały czas bowiem pozostajemy w dość szerokim pasie konsolidacji. Popołudniowy układ wskaźników technicznych intra day pozostawia już bardzo ograniczone pole do dalszej aprecjacji dolara względem euro. Można w związku z tym przyjąć, ze rejon 1,4570 - 1,460 stanowić będzie dobre miejsce do odnawiania długich pozycji. Rynek czekać bowiem będzie na kluczowe w tym tygodniu czwartkowe i piątkowe dane makro. Najbliższy techniczny opór wyrysować można na 1,4650 - 1,4670.
RYNEK KRAJOWY