Dodatkowo banki będą musiały raportować wszystkie transakcje na pozagiełdowych instrumentach pochodnych – bez względu na ich wielkość – do repozytoriów transakcji. Nowa regulacja rynków finansowych jest odpowiedzią Komisji Europejskiej na wydarzenia związane z kryzysem finansowym 2008 r. i upadkiem Lehman Brothers, który zachwiał stabilnością systemu finansowego. EMIR (European Market Infrastructure Regulation) ma zapobiec podobnym problemom w przyszłości.
Podstawowe cele wprowadzanej reformy to przede wszystkim minimalizacja systemowego ryzyka kredytowego uczestników rynku transakcji pochodnych oraz wzrost przejrzystości i stabilności tego rynku. Dla banków funkcjonujących w Polsce rozliczanie pozagiełdowych transakcji pochodnymi za pomocą izby rozliczeniowej stanowi nowość i wymaga wielu zmian w zakresie wykorzystywanych metod pomiaru i zarządzania ryzykiem, procedur operacyjnych związanych z zawieraniem i rozliczaniem transakcji, wewnętrznych regulacji oraz dokumentacji regulującej zasady współpracy z klientami.
Z punktu widzenia klienta banku EMIR w pierwszym etapie spowoduje prawdopodobnie wzrost kosztu zabezpieczania ryzyka przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych. Jednak docelowo, regulacja ta poprzez zwiększenie przejrzystości rynku oraz świadomości rzeczywistej redukcji ryzyka kredytowego kontrahenta na rynku międzybankowym powinna doprowadzić do większej konkurencji oraz niższych cen.
Zakres produktów podlegających rozliczaniu za pośrednictwem izb rozliczeniowych będzie się stopniowo rozszerzał, w miarę jak izby rozliczeniowe będą przygotowywać odpowiednie zaplecze techniczne pozwalające na obsługiwanie bardziej egzotycznych typów transakcji OTC. W pierwszej fazie obowiązywania nowych regulacji obowiązkowi rozliczania transakcji pochodnych przez CCP będą prawdopodobnie podlegały głównie transakcje pochodne stopy procentowej typu FRA oraz IRS.
Wejście w życie nowych regulacji, jak to zazwyczaj bywa, generuje konieczność zmian, które trzeba przeprowadzić zanim przepisy zaczną obowiązywać. I tak banki będą musiały: