Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Rynek kryptowalut zareagował relatywnie niewielką wyprzedażą po decyzji Moody’s. Agencja obniżyła rating USA, osłabiła nastroje na rynku akcji i jednocześnie wsparła popyt na aktywa bezpiecznych przystani. Bitcoin cofnął się do okolic 103 tys. dol. Skala spadków jest relatywnie niewielka i porównywalna z tymi obserwowanymi w przypadku kontraktów na indeksy z Wall Street. Cena BTC cofnęła się do EMA200 (200-sesyjnej średniej), która od połowy kwietnia stanowiła istotny poziom wsparcia – zwracają uwagę analitycy XTB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Główną barierą w inwestowaniu w kryptowaluty jest obawa przed oszustwem - u 44,2 proc. ankietowanych Polaków - i nieznajomość technologii - u 33,7 proc. respondentów.
Udział bitcoina w całkowitej wartości rynkowej kryptoaktywów wzrósł w tym roku o 9 p. proc. do 64 proc., co jest najwyższym wynikiem od stycznia 2021 r. A indeks MarketVector, śledzący dolną połowę 100 największych aktywów cyfrowych, spadł o około 50 proc.
Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Dokument, który teraz trafi do Sejmu, ma implementować unijne rozporządzenie MiCA, jednak zdaniem wielu ekspertów wciąż pomija kluczowe postulaty branży kryptowalut.
18,4 proc. Polaków inwestuje w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu platformy Ari10. – Ponad 18 proc. to dużo, bo rynek kryptowalut wciąż uchodzi za nowy na tle innych, np. złota czy akcji. Obecnie barierą dla wielu osób, szczególnie starszych wiekiem, jest czarny PR dot. kryptowalut.
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Beta ETF Bitcoin Portfelowego FIZ. Jest to milowy krok do wprowadzenia na GPW pierwszego funduszu ETF na bitcoina.
ETF-y do tej pory kupiły bitcoiny warte około 70 mld USD – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych w XTB. Fundusze od stycznia 2024 r. przejęły około 6,5 proc. całkowitej podaży bitcoina, co może mieć potężny wpływ na przyszłą cenę kryptowaluty.