Mocowe przymiarki spółek na 2026 rok

PGE jest największym beneficjentem aukcji rynku mocy na drugą połowę 2025 r. Enea i Tauron zakontraktowały znacznie mniejsze wolumeny. Czekają na aukcje na 2026 r.

Publikacja: 20.05.2025 06:00

Mocowe przymiarki spółek na 2026 rok

Foto: Adobestock

Dzięki ubiegłotygodniowym aukcjom rynku mocy przedłużone zostanie funkcjonowanie niektórych starszych elektrowni węglowych, dla których państwowe wsparcie wygasa w lipcu. To 5 GW mocy. Elektrownie węglowe pracują coraz krócej, bo coraz więcej energii w ciągu dnia produkują źródła OZE. Krótsza praca elektrowni węglowych na normalnym obciążeniu przekłada się na niższe przychody z produkcji energii. Aby zachęcić spółki energetyczne do dalszego utrzymywania elektrowni węglowych, powstał tzw. rynek mocy. Firmy oferują dostępną moc, za co są wynagradzane. Przychody z tego tytułu są istotnym elementem finansowania elektrowni węglowych. Pierwsze aukcje rynku mocy dla starych elektrowni wygasają w tym roku.

Nie mogą jednak one uczestniczyć w nowych aukcjach, bo nie spełniają kluczowego kryterium emisji (limit 550 kg CO2 na MWh). Jednak bez nich polski system elektroenergetyczny jeszcze przez kolejne lata może być bezbronny. Dlatego w ub.r. polski rząd uzyskał zgodę na warunkowe wydłużenie tego wsparcia dla starszych elektrowni węglowych do 2028 r.

Wyniki pierwszych aukcji

Pierwsza z tych aukcji uzupełniających dla elektrowni węglowych, a więc na drugą połowę roku dostaw 2025 odbyła się 15 maja i została zakończona w pierwszej rundzie. Z harmonogramu aukcji wynika, że w pierwszej rundzie cena wywoławcza wynosiła 431,00 zł/kW/rok, a cena minimalna to 395,10 zł/kW/rok. PSE podawały, że wielkość obowiązków mocowych oferowanych przez dostawców mocy wynosiła 5 GW i taką też moc zakontraktowano.

Spółki zaczynają ogłaszać wyniki aukcji. Polska Grupa Energetyczna zakontraktowała w aukcji uzupełniającej łącznie ok. 2,1 GW obowiązków mocowych. Z kolei ZE PAK powoli kończący z węglem zakontraktował jeszcze na ten rok 308 MW obowiązku mocowego dla bloku 9 w Elektrowni Pątnów. Jednak pozostali duzi uczestnicy rynku nie poinformowali o efektach aukcji w raportach giełdowych. Enea informuje nas, że do aukcji uzupełniającej na II półowę roku zgłosiła bloki nieobjęte obowiązkami mocowymi oraz te, które nie są objęte wewnętrznymi umowami, stanowiące back-up dla pozostałych jednostek rynku mocy grupy. Spółka jednak nie informuje o rezultatach aukcji. Z kolei Tauron przekazał nam, że do aukcji na II połowę 2025 r. zgłoszony został jeden blok kl. 200 MW, o obowiązku mocowym 188,863 MW, który ten kontrakt wygrał.

Czytaj więcej

Monopol na rynku prądu maleje

Ważne kolejne aukcje

Enea i Tauron szykują się do aukcji uzupełniających na cały 2026 r. – Wieloletnie umowy mocowe zawarte dla bloków w Kozienicach kończą się w 2025 r., z wyjątkiem bloku 11, który ma obowiązek mocowy do końca 2035 r. W Połańcu obecnie ostatni obowiązek mocowy kończy się w 2029 r. – informuje nas Enea. Nie zdradza jednak swojej strategii na aukcję uzupełniającą na 2026 r. – Analizowane są różne scenariusze działania w aukcji uzupełniającej na rok dostaw 2026. W chwili przedstawienia przez ministerstwo (klimatu –red.) parametrów do aukcji będziemy mogli wskazać ile i jakie bloki będą przeznaczone do tej aukcji – informuje Enea.

Grupy Tauron z 12 bloków kl. 200 MW (Jaworzno III, Łaziska, Siersza) dwa bloki mają zawarty kontrakt mocowy do końca 2028 r., a dla pozostałych bloków wsparcie wygasa z końcem 2025 r. Blok w Łagiszy też posiada kontrakt mocowy do końca 2025 r. Spółki szykują się na aukcje uzupełniające, które odbędą się 11 września br. Średni koszt rynku mocy przenoszony w opłacie mocowej (element naszego rachunku za prąd) w latach 2025–2028 będzie wynosić rocznie ok. 8,5–9 mld zł.

Energetyka
Monopol na rynku prądu maleje
Energetyka
Polenergia i Equinor z decyzją inwestycyjną dla wiatraków na morzu
Energetyka
Onde sprzedaje i buduje projekty OZE. Nowa formuła przynosi owoce
Energetyka
Po rekordowych wynikach PGE trwa dawno niewidziany karnawał na akcjach spółki
Energetyka
Dystrybucja dała PGE rekordowe wyniki
Energetyka
Najstarsze elektrownie węglowe nie idą na emeryturę. Będą dalej pracować