Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku par ze złotym można doszukać się ciekawych sytuacji na wykresach. Przykładem może być chociażby para GBP/PLN. Funt brytyjski w poniedziałek rano co prawda mocniej zyskiwał na wartości, ale później doszło do cofnięcia notowań w okolice 5,06 zł. Jakie są możliwe dalsze scenariusze?
– Krótkoterminowa linia trendu została przełamana. Podobnie stało się z oporem 5,05, a to właśnie ta strefa była kandydatem do końca korekty. Duża liczba cieni na dziennych świecach wskazywała na dużą aktywność podaży w tym miejscu. To ta obserwacja motywowała do kierowania wzroku w kierunku ostatnich minimów, czyli 4,90 – wskazują eksperci BM mBanku. Na razie jednak o testowaniu miniumów nie ma mowy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania srebra w ostatnich tygodniach wyraźnie ruszyły na północ. Zdaniem analityków może być to jednak dopiero początek mocniejszych wzrostów na tym rynku. Srebro ma bowiem co nadrabiać, chociażby w stosunku do złota.
O około 3,5 proc. rosły w poniedziałkowe przedpołudnie ceny platyny. Tym samym potwierdzona została ostatnia siła kupujących na tym rynku. Tylko bowiem w ciągu tygodnia cena platyny wzrosła o około 13 proc., a w ciągu miesiąca o 20 proc. Efekt? W poniedziałek kurs przebił 1200 USD za uncję, osiągając poziom najwyższy od czterech lat.
O ile rano faktycznie można było zobaczyć reakcję złotego na wybory prezydenckie, tak w drugiej części dnia sytuacja została opanowana. Eksperci wskazują jednak, że wątek prezydencki wcale nie musi zostać całkowicie zepchnięty na bok.
Bazowe scenariusze analityków zakładają kontynuację słabości amerykańskiego dolara i rosnącego w siłę złotego i to mimo że kurs pary USD/PLN jest obecnie w okolicach najniższego poziomu od około czterech lat.
XTB zgodnie z zapowiedziami kontynuuje swoją ekspansję marketingową. Najnowszymi przejawami tego są projekty: „XTB. Where your money works – with Tyson Fury” oraz „Darmowa akcja”, która jest realizowana w obszarze MENA (Bliski Wschód i Afryka Północna).
Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce nie wstrząsnęła złotym, ale wprowadziła element niepewności, który może oddziaływać na naszą walutę w krótkim terminie. W dłuższym będą się liczyły inne problemy.