Problem w tym, że kiedy wiele branż doświadcza rewolucyjnych zmian, znika wiele źródeł przychodów i pojawia się potężna presja na koszty, poprawianie efektywności może nie wystarczyć. Biznes potrzebuje odważnych decyzji, pomysłów, które pozwolą zmienić zasady gry tak, jak zrobił to Apple – tworząc nowy ekosystem, zrewolucjonizował to, jak ludzie na świecie prowadzą firmy, kupują muzykę czy korzystają z Internetu.
Gdzie takich pomysłów szukać? Inspirację można czerpać z innych sektorów – tak jak bankowość uczyła się, jak obsługiwać klientów, wzorując się na firmach z branży telekomunikacyjnej. Ale my radzilibyśmy spojrzeć znacznie dalej – na sektor organizacji pozarządowych i organizacji non profit, który zwykle znajduje się poza obszarem bezpośredniego zainteresowania biznesu. Okazuje się, że organizacje, które działają na rzecz edukacji, ochrony zdrowia, walki z biedą czy wykluczeniem społecznym opracowały wiele nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań, a zmusiły je do tego ograniczenia finansowe lub złożoność problemów społecznych, z jakimi się zmagają. Oto kilka przykładów.
Organizacje, które działają na rzecz edukacji, ochrony zdrowia, walki z biedą czy wykluczeniem społecznym, opracowały wiele nowatorskich rozwiązań, a zmusiły je do tego ograniczenia finansowe lub złożoność problemów społecznych, z jakimi się zmagają
Poszukiwanie pomysłów w nieoczywistych źródłach
Koalicja Saving Lives at Birth powstała jako odpowiedź na zagrożenie życia i zdrowia kobiet podczas porodów. Problem ten dotyczy przede wszystkim krajów ubogich i jest szczególnie palący na terenach wiejskich, gdzie brakuje placówek oraz personelu medycznego. Koalicja, do której weszły m.in. Fundacja Billa i Melindy Gates, USAID oraz Grand Challenges Canada, ogłosiła międzynarodowy konkurs, którego zwycięzcy mogli wygrać po 250 tys. USD za propozycje, które pomogą chronić rodzące kobiety. Ale zamiast zapraszać do niego wyłącznie światowej sławy naukowców, koalicja nadała mu formułę otwartą i pomysły mógł zgłaszać każdy.
Najlepsze rozwiązania przyszły rzeczywiście z nieoczywistych źródeł. Autorem jednego z nich jest mechanik z Argentyny, Jorge Odon, którego zainspirował trik, jaki zobaczył na filmiku z YouTube. Wymyślone przez niego narzędzie, niezwykle proste i tanie, pozwala przyspieszyć i usprawnić przebieg porodu, ograniczając ryzyko komplikacji zdrowotnych u kobiet. – Jorge Odon i stworzone przez niego narzędzie przejdzie do historii i uratuje tysiące ludzkich żyć – stwierdziła Margaret Chan, dyrektor Generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).