Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 01:24 Publikacja: 10.01.2015 10:30
Dorota Strauch, analityk, Raiffeisen Polbank
Foto: Archiwum
W przyszłym tygodniu głównym determinantem w notowaniach EURPLN, jak i polskich obligacji pozostanie polityka pieniężna. W Polsce w środę poznamy decyzję RPP, jednak raczej nie przyniesie ona zmian w stopach procentowych. Argumentem do takiej decyzji mógłby być dalszy spadek inflacji, jednak jej odczyt poznamy dzień po decyzji RPP. Ewentualne zmiany stóp bardziej prawdopodobne wydają się w lutym. Inwestorzy będą wyczekiwać na posiedzenie EBC w kolejnym tygodniu. Wśród impulsów z zagranicy kwestia ta powinna pozostać w centrum uwagi, przy niewielkiej ilości istotnych publikacji makro. Oczekiwanie na łagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro pozostaje istotnym czynnikiem sprzyjającym złotemu i polskim obligacjom, co powinno sprzyjać próbom dalszych spadków EURPLN w kierunku wsparcia 4,24. Po silnych spadkach rentowności 10-letnich obligacji w ostatnim czasie, najbliższe dni mogą przynieść wyhamowanie tego ruchu, choć do czasu decyzji EBC ciężko będzie o większą korektę. Brak cięcia stóp w Polsce może być impulsem do zwyżek na krótkim końcu krzywej, choć gołębi ton komunikatu RPP, który pozostawi drzwi otwarte do cięć wraz z niskim odczytem inflacji, powinien ograniczać skalę ruchu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas