O ile jeszcze kilka miesięcy temu władze Ghany prognozowały produkcję na poziomie 1 mln ton kakao w sezonie 2014/2015, o tyle obecne szacunki International Cocoa Organization zakładają niecałe 700 tys. ton. To zaś oznacza spadek o 22 proc. w stosunku do wcześniejszego sezonu. Co więcej, oznacza to, że Ghana prawdopodobnie nie będzie w stanie wywiązać się z wcześniejszych zobowiązań wynikających ze sprzedaży kakao poprzez kontrakty forward.

Tymczasem w tym tygodniu uwagę inwestorów na rynku kakao przyciąga głównie sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej – a więc w kraju będącym największym na świecie producentem kakao. Wszystko za sprawą ulewnych deszczy, które padają tam już trzeci tydzień z rzędu.

Jak podała w poniedziałek agencja Reuters, farmerzy z Wybrzeża Kości Słoniowej potwierdzają, że ulewy mogą mieć niekorzystny wpływ na wielkość produkcji kakao. Podtopienia na plantacjach oraz duża wilgotność powietrza uniemożliwiają suszenie ziaren, a także doprowadzają do gnicia strąków kakao na drzewach.

Jeśli ulewy nie ustaną w tym tygodniu, to straty będą jeszcze większe, co prawdopodobnie doprowadziłoby do dalszego wzrostu cen kakao.