Bieżący tydzień rozpoczął się od spadku cen ropy naftowej – ropa Brent zniżkowała o 0,9%, natomiast cena ropy WTI spadła o 1,5%. Zjazd cen ropy miał w zasadzie kilka przyczyn. Jedną z nich była siła amerykańskiego dolara, która była konsekwencją zwiększonych szans na tegoroczną podwyżkę stóp procentowych w USA po osiągnięciu kompromisu dot. Grecji.
Drugą ważną przyczyną było (i jest) wyczekiwanie na porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego. Od ponad dwóch tygodni toczą się negocjacje w tej sprawie w Wiedniu, a ich uczestnicy zapewniają, że są postępy w rozmowach, a kompromis jest tylko kwestią czasu. Dzisiaj w nocy agencja Fars poinformowała, że o 10.00 uczestnicy negocjacji mają odbyć spotkanie podsumowujące, co niektórzy odczytali jako możliwość osiągnięcia finalnego porozumienia już dzisiaj.
Informacje te dzisiaj rano prowadzą do dalszych spadków notowań ropy naftowej – warto jednak pamiętać, że należy traktować je z pewną rezerwą. Wcześniej już wielokrotnie pojawiały się spekulacje dotyczące ostatecznej daty osiągnięcia porozumienia ws. irańskiego programu atomowego, ale za każdym razem okazywały się one przedwczesne. Niemniej jednak, jeśli takie porozumienie zostanie wypracowane, to notowania ropy znajdą się pod jeszcze większą presją podaży, bowiem Iranowi otworzy się droga do zniesienia sankcji na eksport ropy z tego kraju.
Silny dolar spycha w dół notowania złota.
Wczorajsze optymistyczne dane dotyczące Grecji zwiększyły szanse na to, że Fed nie zawaha się przed podwyżką stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. A to oczywiście oznacza presję na wzrost wartości dolara. Tę presję wyraźnie było widać wczoraj na wykresie kursu EUR/USD – ale także na wykresie złota. Notowania żółtego kruszcu są wrażliwe na zmiany wartości amerykańskiego dolara ze względu na fakt, że złoto traktowane jest przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości USA – a więc w obecnej sytuacji rynkowej stało się ono dla nich nieatrakcyjne.
Tym samym, wczoraj notowania złota przetestowały poziom 1161-1162 USD za uncję jako techniczny opór. Później skierowały się na południe i obecnie notowania złota oscylują w rejonie 1153-1154 USD za uncję. Najbliższy ważny poziom wsparcia to rejon 1141 USD za uncję.