Komentarz surowcowy DM BOŚ

Aktualizacja: 06.02.2017 20:25 Publikacja: 07.08.2015 11:55

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

ZŁOTO

Bieżący tydzień może przynieść już siódmy z kolei tygodniowy spadek cen złota.

Ostatnie kilka sesji na rynku złota odznaczało się przewagą strony popytowej. Niemniej jednak, o ile cena złota nie dotrze dziś do okolic 1095 USD za uncję, notowania tego surowca spadną w ujęciu tygodniowym już po raz siódmy z rzędu.

Na pewno wiele będzie zależało dzisiaj od danych, jakie pojawią się w USA. Kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy wpłyną bowiem na oczekiwania dotyczące terminu podwyżki stóp procentowych w USA – jeśli odczyty będą dobre, to zwiększy się szansa na wzrost stóp już we wrześniu. To oczywiście powinno wpłynąć na amerykańskiego dolara, a tym samym – na cenę złota.

W międzyczasie z Azji napłynęły informacje o delikatnym wzroście popytu na złoto, wynikającym z niskich cen tego surowca na globalnym rynku. Chińscy i indyjscy konsumenci są jednak ostrożni, bowiem wciąż trwa długoterminowy trend spadkowy i zejście notowań złota do kolejnych tegorocznych (i wieloletnich) minimów jest możliwe.

Jednak wzrost popytu na złoto w Indiach ma także inne uzasadnienie. Jubilerzy powoli przygotowują się bowiem do sezonu ślubów, który przypada jesienią. W tym czasie złoto jest kupowane na posag, a także po to, by przynosiło szczęście, co wynika z przypadających jesienią świąt hinduskich. Możliwe więc, że w krótkim terminie notowania złota wzrosną – zresztą, test poziomu 1131 USD za uncję jako oporu byłby uzasadniony technicznie.

Notowania złota – dane dzienne.

MIEDŹ

Problemy kopalń miedzi stwarzają podwaliny pod wzrost notowań tego surowca.

Wyraźny trend spadkowy trwa na rynku miedzi – bieżący tydzień również prawdopodobnie zakończy się na minusie. Jednak na rynku tym pojawia się coraz więcej prognoz dotyczących wzrostu notowań tego surowca. Ma on wynikać z zaburzeń wydobycia miedzi w różnych częściach świata.

Póki co w tym roku było sporo strajków, przerw w dostawach prądu, powodzi i susz, które powodowały przerwy w produkcji miedzi i istotnie wpłynęły na wielkości wydobycia tego surowca w wielu kopalniach. Jeśli w drugiej połowie roku na rynku tym nie będzie spokojniej, to problemy kopalń mogą stworzyć solidne podwaliny pod wzrost notowań miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

 

Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami