Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.07.2016 10:00 Publikacja: 02.07.2016 10:00
Willem Middelkoop, "Wielki reset. Walki ze złotem i koniec systemu finansowego", Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2016
Foto: Archiwum
Oficjele z międzynarodowych instytucji finansowych i rynkowi weterani coraz częściej mówią, że trzeba przeprowadzić reset systemu. Wydaje się, że w ciągu 5–10 lat finansowa architektura świata zostanie przebudowana. Jak będzie wyglądał nowy system? Odpowiedź na to pytanie stara się znaleźć Willem Middelkoop, holenderski zarządzający funduszami, autor książki „Wielki reset". W tym przystępnie napisanym dziełku (podrozdziały w formie pytań i odpowiedzi) stara się przedstawić syntetyczną historię złota, dolara i długu w gospodarce. Nie ukrywa, że jest wielkim fanem złota, więc stara się udowodnić, że najlepszym rozwiązaniem byłby system w jakimś stopniu oparty na tym kruszcu. Wskazuje, że przedstawiciele elit już potajemnie planują wdrożenie podobnego rozwiązania – w którym obok nowego, opartego na złocie dolara (dziesięciokrotnie bardziej wartego niż obecny) znalazłoby się też miejsce dla chińskiego juana, euro, franka szwajcarskiego i funta ujętych w jakąś nową wersję waluty rozliczeniowej SDR emitowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas