Katowicki koncern energetyczny zanotował 39-proc. wzrost zysku netto za I kwartał rok do roku. Spółka zarobiła 1,1 mld zł. Wartość akcji w tym okresie przekroczyła 7 zł.

Tauron w ramach niedawnej aukcji uzupełniającej dla rynku mocy na II połowę 2025 r. wygrał kontrakt na zabezpieczenie dostaw mocy rzędu 188 MW. Znacznie więcej obowiązku mocy Tauron chce wygrać w ramach aukcji dla starszych elektrowni węglowych na 2026 r., a także dla bloków gazowych. – Zarejestrowaliśmy w certyfikacji rynku mocy siedem naszych projektów do aukcji głównej na 2030 r., która odbędzie się pod koniec tego roku. Poziom zaawansowania tych projektów elektrowni gazowych nie pozwoli nam wystartować do tych aukcji wcześniej, w ramach tzw. aukcji dogrywkowej (dla gazu – red.) na 2029 r. Ta zaplanowana jest w lipcu – powiedział wiceprezes ds. handlu Piotr Gołębiowski. Dodał, że wszystkie jednostki w tej strategii będą uczestniczyć.

Jeśli chodzi o aukcje uzupełniające dla starszych elektrowni węglowych w 2026 r., które mają ruszyć 11 września, spółka jest nadal na etapie opracowywania strategii. – Rozważamy uczestnictwo w tych aukcjach dla bloków w Jaworznie, Łagiszy, Sierszy i w Łaziskach. Aukcje odbędą się późno, co oczywiście może wpłynąć na nasze decyzje, ale jest za wcześnie na deklaracje – powiedział wiceprezes.

W przyszłym roku odbędzie się aukcja uzupełniająca na rok 2027. – Parametry luki mocowej wskazują, że każdy rok będzie coraz trudniejszy. W tym roku jest ona na takim poziomie, że wydaje nam się, iż jest duża szansa, że jednostki biorące udział w aukcji będą miały umowę, wygrają aukcję i ich czas pracy będzie przedłużony o rok. Jeśli chodzi o 2027 r., luka mocy – w mojej ocenie – wydaje się większym wyzwaniem – powiedział Gołębiowski.

Jak dodaje, nie wszystkie jednostki mogą uzyskać wsparcie z rynku mocy. – Nie mówię tu tylko o jednostkach Tauronu. Na rynku jest ich około 40, więc istnieje ryzyko, że jakaś część jednostek na rynku polskim zostanie zlikwidowana, bo nie będzie mieć mechanizmu wsparcia – dodał. Jego zdaniem w aukcji na 2028 r. kolejna grupa jednostek może nie uzyskać wsparcia. – Założenie jest proste – w przypadku bloków, które nie wygrają aukcji, trzeba brać pod uwagę, że nastąpi stopniowe ich wycofywanie z rynku – powiedział wiceprezes.