Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.08.2016 06:16 Publikacja: 08.08.2016 06:00
Foto: GG Parkiet
W piątek po południu za tonę tego metalu płacono 4844 USD, więc prognozowany przez nich spadek sięgałby 17 proc. Ostatni raz cena wynosiła 4 tys. USD w 2009 r. Analitycy Goldmana spodziewają się, że miedź może stanieć w ciągu trzech miesięcy do 4,5 tys. USD za tonę, a w ciągu pół roku do 4,2 tys. USD za tonę.
Co ma przemawiać za tak dużą przeceną? Przede wszystkim rosnąca podaż surowca. Goldman Sachs opiera swoje prognozy podaży na danych dotyczących 20 koncernów odpowiadających za 60 proc. światowego wydobycia miedzi. Spółki te w pierwszym półroczu zwiększyły produkcję o 5 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2015 r. W drugim półroczu mają zwiększyć ją o 15 proc. Analitycy Goldmana piszą o czekającej rynek „burzy podażowej". Nie tylko oni spodziewają się, że rynek będzie zalewany nadmierną ilością miedzi. Analitycy Barclaysa wskazywali kilka tygodni temu, że podaż będzie większa od popytu prawdopodobnie aż do 2020 r. Popyt wciąż jest osłabiony, m.in. z powodu spowolnienia gospodarczego w Chinach, czyli u największego na świecie konsumenta miedzi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Adaptacja i elastyczność to dziś kluczowe cechy liderów i dobrego przywództwa – ocenił w trakcie kongresu Impact’25 Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas