Znaczny wzrost eksportu, konsumpcja gospodarstw domowych w
górę
Handel zagraniczny wzrósł znacząco w I kwartale 2025 r. w ujęciu cenowym, kalendarzowym i sezonowym. Całkowity eksport towarów i usług wzrósł o 3,2 proc. w porównaniu z stonowanym IV kwartałem 2024 r. W szczególności odnotowano znaczny wzrost eksportu produktów farmaceutycznych oraz pojazdów silnikowych, przyczep i naczep – oba są znaczącymi towarami eksportowymi na rynek amerykański. Efekty wyprzedzające pośród obaw o narastającą wojnę handlową z USA prawdopodobnie przyczyniły się do pozytywnego rozwoju sytuacji. Import również wzrósł na początku roku, ale wzrost importu o +1,1 proc. był słabszy niż eksportu.
Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych odnotowały silniejszy wzrost niż w poprzednich kwartałach, wzrastając o 0,5 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2024 r. po uwzględnieniu cen, sezonowości i kalendarza. Natomiast wydatki konsumpcyjne rządu spadły o 0,3 proc. Było to najprawdopodobniej spowodowane tymczasowym zarządzaniem budżetem federalnym i niektórych krajów związkowych, co w szczególności spowodowało zmniejszenie wydatków nieosobowych przez rząd. Ogólnie rzecz biorąc, wydatki konsumpcyjne wzrosły o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Inwestycje wzrosły w porównaniu z IV kwartałem 2024 r.: po uwzględnieniu cen, sezonowości i kalendarza, nakłady na środki trwałe zarówno w budownictwie (+0,5 proc.), jak i w maszynach i urządzeniach (+0,7 proc.) były wyższe niż w poprzednim kwartale, co stanowi drugi z rzędu wzrost w obu przypadkach. Ogólnie rzecz biorąc, nakłady na środki trwałe brutto na początku roku wzrosły o 0,9 proc.
Wartość brutto wzrosła w większości sektorów
Po spadku przez cztery kolejne kwartały, wartość dodana brutto ogółem wzrosła o 0,6 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2024 r., po uwzględnieniu zmian cen, sezonowych i kalendarzowych. Wyniki gospodarcze wzrosły zarówno w branży budowlanej (+0,9 proc.), jak i w przetwórstwie przemysłowym (+1,0 proc.), po spadkach w poprzednich kwartałach. W przemyśle odnotowano wzrost produkcji kwartał do kwartału, w szczególności w przemyśle chemicznym, produkcji maszyn i urządzeń oraz przemyśle motoryzacyjnym. Natomiast produkcja wyrobów metalowych zmniejszyła się kwartał do kwartału. Rozwój w sektorze usług był mieszany: wyraźny wzrost wartości dodanej odnotowano w sektorze informacji i komunikacji (+1,7 proc.) oraz w handlu, transporcie, zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych (+1,1 proc.). Podczas gdy wyniki gospodarcze usług biznesowych pozostały na tym samym poziomie (0,0 proc.) w porównaniu z poprzednim kwartałem, pogorszyły się w przypadku działalności finansowej i ubezpieczeniowej (-0,8 proc.), pozostałych usług (-0,3 proc.) oraz w sektorze usług publicznych, edukacji, ochrony zdrowia (-0,2 proc.).
Niemcy: w 2025 roku wzrost gospodarczy wyniesie 0 proc.
Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych obniżyła prognozę wzrostu na 2025 r. do zera z poprzedniej prognozy 0,4 proc., co oznacza brak wzrostu przez trzeci rok z rzędu. W 2026 roku niemiecka gospodarka ma wzrosnąć o 1 proc.
Rok do roku: inwestycje i eksport w dół, wydatki
konsumpcyjne w górę
W I kwartale 2025 r. inwestycje spadły o 1,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej, po uwzględnieniu zmian cen. Dlatego też obserwowany od dwóch lat spadek wolumenu inwestycji w ujęciu rok do roku nadal trwa. Nakłady brutto na środki trwałe w maszynach i urządzeniach spadły o 3,8 proc. w porównaniu z I kwartałem 2024 r. Nakłady brutto na środki trwałe w budownictwie również spadły w I kwartale 2025 r. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, ale spadek był mniej wyraźny (-1,0 proc.).