Gospodarka niemiecka wzrosła w I kwartale bardziej niż szacowano

Gospodarka wzrosła o 0,4 proc. w I kwartale 2025 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem, podał urząd statystyczny, korygując wstępny odczyt na poziomie 0,2 proc. To najsilniejszy kwartalny wzrost od III kw. 2022 r.

Publikacja: 23.05.2025 09:34

Gospodarka niemiecka wzrosła w I kwartale bardziej niż szacowano

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GrnTh1jXUAAsnAr?format=jpg&name=900x900

Niemiecki produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł o 0,4 proc. w I kwartale 2025 r. w porównaniu z IV kwartałem 2024 r. po uwzględnieniu zmian cen, sezonowych i kalendarzowych. Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) informuje również, że wzrost gospodarczy był zatem o 0,2 punktu procentowego wyższy niż podano w pierwszym odczycie z 30 kwietnia.

– Wzrost był nieznacznie wyższy niż przewidywano w pierwszym szacunku ze względu na zaskakująco dobry rozwój gospodarczy zaobserwowany w marcu – powiedziała Ruth Brand, prezes Federalnego Urzędu Statystycznego. – W szczególności produkcja w sektorze wytwórczym i eksport odnotowały silniejszy wzrost niż początkowo zakładano – dodała. Ostatni raz wzrost PKB był wyższy w III kwartale 2022 r. (+0,6 proc. w porównaniu z II kwartałem 2022 r.).

Czytaj więcej

Niemcy obniżają szacunki podatkowe o ponad 80 mld euro

Znaczny wzrost eksportu, konsumpcja gospodarstw domowych w górę

Handel zagraniczny wzrósł znacząco w I kwartale 2025 r. w ujęciu cenowym, kalendarzowym i sezonowym. Całkowity eksport towarów i usług wzrósł o 3,2 proc. w porównaniu z stonowanym IV kwartałem 2024 r. W szczególności odnotowano znaczny wzrost eksportu produktów farmaceutycznych oraz pojazdów silnikowych, przyczep i naczep – oba są znaczącymi towarami eksportowymi na rynek amerykański. Efekty wyprzedzające pośród obaw o narastającą wojnę handlową z USA prawdopodobnie przyczyniły się do pozytywnego rozwoju sytuacji. Import również wzrósł na początku roku, ale wzrost importu o +1,1 proc. był słabszy niż eksportu.

Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych odnotowały silniejszy wzrost niż w poprzednich kwartałach, wzrastając o 0,5 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2024 r. po uwzględnieniu cen, sezonowości i kalendarza. Natomiast wydatki konsumpcyjne rządu spadły o 0,3 proc. Było to najprawdopodobniej spowodowane tymczasowym zarządzaniem budżetem federalnym i niektórych krajów związkowych, co w szczególności spowodowało zmniejszenie wydatków nieosobowych przez rząd. Ogólnie rzecz biorąc, wydatki konsumpcyjne wzrosły o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Inwestycje wzrosły w porównaniu z IV kwartałem 2024 r.: po uwzględnieniu cen, sezonowości i kalendarza, nakłady na środki trwałe zarówno w budownictwie (+0,5 proc.), jak i w maszynach i urządzeniach (+0,7 proc.) były wyższe niż w poprzednim kwartale, co stanowi drugi z rzędu wzrost w obu przypadkach. Ogólnie rzecz biorąc, nakłady na środki trwałe brutto na początku roku wzrosły o 0,9 proc.

Wartość brutto wzrosła w większości sektorów

Po spadku przez cztery kolejne kwartały, wartość dodana brutto ogółem wzrosła o 0,6 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2024 r., po uwzględnieniu zmian cen, sezonowych i kalendarzowych. Wyniki gospodarcze wzrosły zarówno w branży budowlanej (+0,9 proc.), jak i w przetwórstwie przemysłowym (+1,0 proc.), po spadkach w poprzednich kwartałach. W przemyśle odnotowano wzrost produkcji kwartał do kwartału, w szczególności w przemyśle chemicznym, produkcji maszyn i urządzeń oraz przemyśle motoryzacyjnym. Natomiast produkcja wyrobów metalowych zmniejszyła się kwartał do kwartału. Rozwój w sektorze usług był mieszany: wyraźny wzrost wartości dodanej odnotowano w sektorze informacji i komunikacji (+1,7 proc.) oraz w handlu, transporcie, zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych (+1,1 proc.). Podczas gdy wyniki gospodarcze usług biznesowych pozostały na tym samym poziomie (0,0 proc.) w porównaniu z poprzednim kwartałem, pogorszyły się w przypadku działalności finansowej i ubezpieczeniowej (-0,8 proc.), pozostałych usług (-0,3 proc.) oraz w sektorze usług publicznych, edukacji, ochrony zdrowia (-0,2 proc.).

Czytaj więcej

Niemcy: w 2025 roku wzrost gospodarczy wyniesie 0 proc.

Rok do roku: inwestycje i eksport w dół, wydatki konsumpcyjne w górę

W I kwartale 2025 r. inwestycje spadły o 1,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej, po uwzględnieniu zmian cen. Dlatego też obserwowany od dwóch lat spadek wolumenu inwestycji w ujęciu rok do roku nadal trwa. Nakłady brutto na środki trwałe w maszynach i urządzeniach spadły o 3,8 proc. w porównaniu z I kwartałem 2024 r. Nakłady brutto na środki trwałe w budownictwie również spadły w I kwartale 2025 r. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, ale spadek był mniej wyraźny (-1,0 proc.).

Z kolei wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych wzrosły w porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej, zwiększając się o 0,5 proc. po uwzględnieniu cen. W tym kontekście wzrosły wydatki konsumpcyjne na opiekę zdrowotną i transport, podczas gdy nastąpił spadek wydatków po uwzględnieniu cen na działalność związaną z usługami gastronomicznymi i usługami noclegowymi. W ujęciu rok do roku sektor instytucji rządowych i samorządowych zwiększył również wydatki konsumpcyjne (+2,6 proc.). Wzrost ten wynikał w szczególności z wyższych świadczeń socjalnych w naturze, np. na leczenie szpitalne, leki i opiekę.

W pierwszym kwartale 2025 r. rozwój handlu zagranicznego w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku był nadal zróżnicowany. Eksport spadł o 1,1 proc. po uwzględnieniu cen. Podczas gdy nastąpił niewielki wzrost eksportu usług (+0,2 proc.), eksport towarów spadł (-1,4 proc.), co było częściowo spowodowane niższym eksportem maszyn i pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep. Natomiast import wzrósł o 2,5 proc., przy czym import zarówno towarów (+2,8 proc.), jak i usług (+2,0 proc.) znacznie wzrósł w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku. W imporcie towarów odnotowano pozytywne trendy w szczególności w przypadku metali i innych produktów sprzętu transportowego. Jeśli chodzi o import usług, nastąpił wzrost usług telekomunikacyjnych i innych usług biznesowych.

Produkcja i budownictwo w dół, branże usługowe w stagnacji

Wartość dodana brutto skorygowana o cenę spadła łącznie o 0,7 proc. w 1. kwartale 2025 r. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku. Podczas gdy wartość dodana brutto w sektorze usług uległa stagnacji (0,0 proc.), produkcja odnotowała kolejny spadek (-1,6 proc.). Branża budowlana po raz kolejny odnotowała wyraźny spadek wartości dodanej (-3,5 proc.) rok do roku. Produkcja spadła we wszystkich obszarach budownictwa: w budownictwie i pracach wykończeniowych spadek obserwowany w IV kwartale 2024 r. utrzymał się, a inżynieria lądowa po raz pierwszy odnotowała spadek produkcji po czterech kolejnych kwartałach wzrostów rok do roku.

W sektorze usług, w szczególności zagregowana gałąź usług publicznych, edukacji, zdrowia (+1,6 proc.), wypadła lepiej w I kwartale 2025 r. niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Informacja i komunikacja (+0,7 proc.) oraz inne usługi (+0,1 proc.) również poprawiły swoje skorygowane o ceny wyniki gospodarcze, podczas gdy działalność finansowa i ubezpieczeniowa (-3,8 proc.) oraz usługi biznesowe (-1,0 proc.) odnotowały spadki. W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej wyniki gospodarcze były stagnacyjne w handlu, transporcie, zakwaterowaniu i usługach gastronomicznych.

Ponieważ wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych (+3,2 proc.) wzrosły nieznacznie bardziej niż dochody (+2,5 proc.) w ujęciu rok do roku, stopa oszczędności spadła do obecnego poziomu 13,0 proc. W I kwartale 2024 r. wynosiła 13,6 proc.

Wykres Dnia
Niemcy: w 2025 roku wzrost gospodarczy wyniesie 0 proc.
Wykres Dnia
Biały Dom twierdzi, że „wielki piękny rachunek” obniży deficyt USA
Wykres Dnia
Nowe amerykańskie domy są tańsze niż już istniejące
Wykres Dnia
Chińska sprzedaż detaliczna rozczarowała w kwietniu
Materiał Promocyjny
Jakie cechy powinien mieć lider, by reagować na zmiany?
Wykres Dnia
Niemcy: Kontrowersje wokół przeznaczania 5 proc. PKB na obronę
Wykres Dnia
Brokerzy obniżają prognozy recesji w USA po porozumieniu z Chinami