Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.09.2016 08:08 Publikacja: 07.09.2016 08:08
Jarosław Niedzielewski, zarządzający funduszami Investors TFI
Foto: Archiwum
Zarówno indeks sWIG80, jak i mWIG40, po trwającej dwa miesiące euforii, zdołały pokonać poprzednie górki z maja ubiegłego roku. Średnie spółki dokonały tego wyczynu w poniedziałek, otwierając sobie tym samym drogę do rekordów z 2007 roku. W przypadku indeksu grupującego mniejsze firmy do pełni szczęścia pozostało jeszcze zmierzenie się z oporem z listopada 2013 roku, czyli szczytem ustanowionym podczas poprzedniego zrywu na tym segmencie rynku. Analizując obecną sytuację, a szczególnie sposób, w jaki mniejsze spółki dokonały tego wakacyjnego skoku, czyli siłę, dynamikę i szerokość ruchu, można doszukać się dwóch analogii z ostatnich kilku lat, z połowy 2009 i wiosny 2013 roku. W obu poprzednich przypadkach tak wyrazisty pokaz siły krajowych „misiów" zapowiadał dobrą koniunkturę także w kolejnych miesiącach. Determinacja w kontynuowaniu zwyżek na indeksie mWIG40 jest równie imponująca jak wysiłki amerykańskich indeksów w celu odroczenia w czasie nieuchronnej korekty. Indeksy na Wall Street uparły się i nie chcą nie tylko spadać, ale nawet oddać drobnej części z dotychczasowych dokonań. W jednym i drugim przypadku wskazuje to, moim zdaniem, na siłę trendu i potencjał do osiągnięcia wyższych poziomów, czy to w USA, czy w Polsce.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP obniżyła stopy procentowe w maju, pierwszy raz od 19 miesięcy, czym zadowoliła nie tylko uczestników rynków finansowych.
W RPP głosy o powrocie do obniżania stóp w lipcu, a inwestorzy przygotowują się do tego, dokupując stałokuponowe obligacje.
Trudno przewidywać obecne nastroje inwestorów. Pierwsze emisje w aktualnym stanie wzrostu niepewności rynkowej przyniosą wiele rozstrzygnięć.
Ostatnie sesje to okres stabilizacji na rynkach szczególnie w przypadku kursu złotego do euro i krajowego rynku stopy procentowej.
Oczekiwania na redukcje stóp procentowych w Polsce doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat bankowych i obligacji SP.
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas