Czy to koniec akcji w formie dokumentu?

Znajdujący się obecnie na etapie opiniowania projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej zakłada przełomowe zmiany w spółkach akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych.

Publikacja: 28.05.2017 16:07

Czy to koniec akcji w formie dokumentu?

Foto: materiały prasowe

Projekt wprowadza obligatoryjną dematerializację akcji zarówno publicznych, jak i niepublicznych spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych. Dla spółek posiadających akcje w formie dokumentu papierowego oznaczać to będzie szereg fundamentalnych zmian oraz konieczność sprostania nałożonym obowiązkom.

Zasadniczym założeniem projektu ustawy jest wprowadzenie podstawy prawnej dla obligatoryjnej dematerializacji akcji na okaziciela i akcji imiennych spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych. Oznacza to, że jeśli ustawa wejdzie w życie w projektowanym brzmieniu, akcje nie będą mogły istnieć w postaci dokumentu, lecz w formie zapisu elektronicznego. W konsekwencji już 1 lipca 2018 r. wygaśnie moc obowiązująca niezdematerializowanych (istniejących w formie dokumentu) akcji wydanych przez spółki.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu
Komentarze
Indeksy w Warszawie w pogoni za kolejnymi rekordami
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Komentarze
Pewne prawidłowości
Komentarze
Wyższy cel?