Ciekawym przykładem skupowania akcji z rynku w celu doprowadzenia do wycofania spółki z parkietu jest historia KI Chemistry kontrolującego Ciech S.A. Cena zaproponowana przez inwestora w wezwaniu dobrowolnym została źle przyjęta przez pięciu akcjonariuszy, którzy poinformowali rynek, że nie odpowiedzą na wezwanie. Dwa tygodnie później wzywający podwyższył cenę, zbliżając ją do bieżącego kursu akcji. Podwyżka jednak nie była wystarczająca, by zagwarantować sukces – KI Chemistry nabyła w wezwaniu tylko niewiele ponad 7 proc. akcji Ciech S.A., a wezwaniem objętych było ponad 49 proc. akcji spółki. Większościowy akcjonariusz nie odstąpił jednak od swojego zamiaru i po miesiącu od rozliczenia wezwania ogłosił dwukrotnie następujące po sobie zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji, obejmujące odpowiednio ponad 11 proc. i 22 proc. akcji. Pomimo niezmienionej ceny w stosunku do wezwania na zaproszenia odpowiedziało wystarczająco dużo akcjonariuszy, by pozwolić KI Chemistry na osiągnięcie 95 proc. ogólnej liczby głosów i ogłoszenie przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych.
Większościowy akcjonariusz Ciech S.A. wykorzystał procedurę zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji w celu zebrania z rynku ponad 30 proc. akcji. Jest to często stosowany mechanizm, który nie jest uregulowany przepisami, tak jak ma to miejsce w przypadku wezwań. Korzystając z tego rozwiązania, trzeba brać pod uwagę wynikające z rozporządzenia MAR1 ograniczenia w nabywaniu akcji w sytuacji posiadania dostępu do informacji poufnych oraz w tzw. okresach zamkniętych. Ponadto, ustalając cenę nabycia oferowaną w zaproszeniu, należy pamiętać o obowiązku wyrównania ceny osobom, które sprzedały akcje w wezwaniu, gdyby wzywający po zakończeniu wezwania nabył akcje spółki po cenie wyższej niż określona w wezwaniu. To uzasadniało ustalenie ceny w zaproszeniu do składania ofert sprzedaży akcji Ciech S.A. na tym samym poziomie, co cena z wcześniejszego wezwania.
Jak wyglądają reorganizacje korporacyjne w spółkach publicznych?
Spółek publicznych, jak każdych innych spółek akcyjnych, dotyczyć mogą reorganizacje korporacyjne polegające na podziale, połączeniu czy przekształceniu. Zdarza się, że przekształcenia te dokonywane są w ramach szerszej transakcji związanej ze zmianą struktury akcjonariatu spółki. Ponieważ przekształcenia korporacyjne zazwyczaj mają znaczący wpływ na strukturę akcjonariatu spółki giełdowej, przepisy przewidują w tych sytuacjach mechanizmy chroniące akcjonariuszy. Z jednej strony są to regulacje wymagające sporządzenia odpowiednich dokumentów informacyjnych dotyczących nowo emitowanych i wprowadzanych do obrotu akcji, jak na przykład w sytuacji połączenia, gdy spółka giełdowa jest spółką przejmującą. Natomiast gdy spółka giełdowa ma zostać przekształcona w spółkę inną niż akcyjna, a także w przypadku połączenia lub podziału takiej spółki, jeśli akcje spółki po przekształceniu nie miałyby być dalej notowane, ustawodawca przewidział wymóg uprzedniego przeprowadzenia procedury wycofania akcji spółki z obrotu (art. 92 ustawy o ofercie2).
W kontekście regulacji art. 92 ustawy o ofercie warto zwrócić uwagę na niedawną nowelizację kodeksu spółek handlowych, która wprowadziła nową formę podziału – przez wyodrębnienie. Od znanego dotąd podziału przez wydzielenie różni się ona odmiennym skutkiem w strukturze właścicielskiej zaangażowanych podmiotów. Przy podziale przez wydzielenie udziały lub akcje w spółkach przejmujących obejmują wspólnicy spółki dzielonej. Przy podziale przez wyodrębnienie również mamy do czynienia z przeniesieniem części majątku spółki dzielonej na inny podmiot, jednak udziały lub akcje spółki przejmującej obejmuje spółka dzielona, czyli spółka giełdowa. W wyniku podziału przez wyodrębnienie dochodzi do utworzenia pionowej struktury grupy kapitałowej: spółki dzielonej (spółki giełdowej, spółki matki) i spółki przejmującej część majątku spółki giełdowej (spółki córki).
Przyjmując, że celem regulacji art. 92 ustawy o ofercie jest ochrona akcjonariuszy mniejszościowych i zapewnienie im możliwości wyjścia z inwestycji w spółkę, która zostanie „pozbawiona” części aktywów, można stwierdzić, że skoro podział przez wyodrębnienie nie prowadzi do uszczuplenia majątku spółki dzielonej (giełdowej), to nie powinien on podlegać tej normie ochronnej. Zmiana w majątku spółki dzielonej na poziomie posiadanych aktywów ma raczej charakter strukturalny niż jakościowy, a majątek spółki przejmującej będzie podlegać konsolidacji na poziomie skonsolidowanych sprawozdań finansowych spółki giełdowej. Nie zmienia się też nic, jeśli chodzi o strukturę akcjonariatu i status notowania akcji spółki dzielonej.
Kierując się tymi argumentami, należy postulować, aby nie stosować art. 92 ustawy o ofercie do podziału spółki publicznej przez wyodrębnienie oraz aby dokonać w tym zakresie niezbędnych zmian legislacyjnych.