Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 18:09 Publikacja: 18.03.2023 13:32
Jarosław Grzegorz Partner, Dział Zarządzania Ryzykiem Nadużyć, EY
Foto: materiały prasowe
Poprzedni rok minął pod znakiem nieprzewidzianych wydarzeń, które zaowocowały nowymi obowiązkami, regulacjami oraz szeregiem dyskusji nad przepisami, które, choć były spodziewane, to jeszcze nie weszły w życie. Równocześnie na horyzoncie pojawiają się kolejne wyzwania. Jednak po kolei.
Zupełnie nowym wyzwaniem w obszarze compliance stała się tzw. polska ustawa sankcyjna1). Dotychczas identyfikacja beneficjentów rzeczywistych kontrahentów i weryfikacja ich względem list sankcyjnych była domeną instytucji obowiązanych, czyli w praktyce najczęściej podmiotów sektora finansowego. Posiadają one odpowiednie procesy, narzędzia i doświadczoną kadrę. Dla zdecydowanej większości firm działających poza sektorem finansowym było to zagadnienie zupełnie nowe i wymagające. Należy również pamiętać, że możliwości organicznego zdobywania wiedzy i doświadczenie przed wejściem w życie ustawy były bardzo ograniczone. Dodatkowo, konsekwencje braku zgodności mogą być bardzo dotkliwe. Za naruszenie przepisów ustawy i unijnych rozporządzeń sankcyjnych grożą kary administracyjne do 20 mln złotych, a osoby fizyczne z kolei zagrożone są karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. Spełnienie nowych wymogów było dla emitentów prawdziwym papierkiem lakmusowym weryfikującym, jak bardzo są zwinni w obszarze compliance i potrafią się dostosowywać do dynamicznie zmieniających się wymagań.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas