Walne zgromadzenie
Mimo że w spółkach publicznych dominuje zasada rządów większości, nie oznacza to całkowitej bezradności mniejszych graczy. Mogą bowiem czynnie uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia. Jest też w stanie, samodzielnie lub wraz z akcjonariuszami, reprezentującymi co najmniej 5 proc. kapitału zakładowego, żądać zwołania NWZA oraz umieszczenia określonych spraw w porządku obrad.
Powołanie biegłego
Ten sam udział reprezentowany przez inwestorów upoważnia ich także do zainicjowania uchwały WZA w sprawie powołania biegłego rewidenta. Może on zbadać określoną przez udziałowca sprawę, związaną z utworzeniem spółki lub prowadzeniem jej spraw.
Dywidendy
Akcjonariuszom mniejszościowym przysługuje również prawo do udziału w zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz inne dopuszczone przepisami kwoty, m.in. z kapitału zapasowego. Co więcej, są oni w stanie przeciwdziałać zatrzymaniu nadwyżek finansowych w spółce. Tezę tę potwierdza wyrok Sądu Najwyższego, zgodnie z którym spółka powinna wypłacić dywidendę, jeśli jej sytuacja była dobra i na przeszkodzie nie stały potrzeby kapitałowe i inwestycyjne.
Prawo poboru
W sytuacji podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji, dotychczasowi udziałowcy mają pierwszeństwo w zakresie objęcia nowych papierów. Uchwała o podwyższeniu kapitału może przewidywać wyłączenie tego prawa, do czego dochodzi jednak stosunkowo rzadko.
Informacje
Na członkach zarządu ciąży obowiązek udzielania podczas WZA informacji, dotyczących spraw związanych z porządkiem obrad, akcjonariuszom przysługuje zaś uprawnienie do zadawania pytań. Brak odpowiedzi zarządu może wynikać jedynie z ważnych powodów (w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia żądania musi ona zostać sporządzona pisemnie). Zupełna odmowa może zaś nastąpić jedynie w przypadkach wskazanych w przepisach (np. w sytuacji, gdy odpowiedź mogłaby wyrządzić szkodę spółce). Niespełnienie tych przesłanek przy jednoczesnym braku informacji ze strony zarządu daje możliwość, po uprzednim zaprotokołowaniu sprzeciwu, złożenia wniosku do sądu rejestrowego o zobowiązanie zarządu do udzielenia informacji.