Takie transakcje rodzą wiele pytań. Zawierane są w drodze umów cywilnoprawnych. Pojawia się np. pytanie, czy można cały pakiet sprzedać za łączną cenę 1 zł, czy też minimalna cena za jedną akcję to 1 grosz?
– Uważam, że sprzedaż całego pakietu akcji spółki w likwidacji czy też w upadłości likwidacyjnej (mającej ujemne kapitały) za złotówkę nie powinna być kwestionowana. Nie można wymagać ustalenia ceny na poziomie wartości nominalnej akcji – wyjaśnia Grzegorz Maślanko, partner w Grant Thornton Legal Maślanko Kancelaria Prawna. Dodaje, że w przypadku obrotu akcjami na okaziciela nie ma obowiązku informowania o nim spółki.
Tylko w przypadku akcji imiennych nabywca powinien zażądać od spółki (syndyka, likwidatora) ujawnienia go w księdze akcyjnej. Jak wygląda kwestia podatkowa takiej transakcji? – W deklaracji PIT-38, składanej do końca kwietnia następnego roku, w części C należy dodać do innych przychodów z obrotu papierami wartościowymi i udziałami spółek z o.o. przychód ze sprzedaży akcji likwidowanej spółki (czyli przykładową złotówkę), a do kosztów tych przychodów zaliczyć koszty objęcia czy nabycia tych akcji w przeszłości – mówi Maślanko. Gdy efektem takiej transakcji jest strata, może być rozliczona w ciągu 5 lat.
www.parkiet.com/szkolagieldowa
AKCJA „PARKIETU" – INWESTYCYJNE ABC POMAGAMY INWESTOROM ZAROBIĆ PIERWSZY MILION