Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i banki umożliwiają zakup jednostek funduszy przez internetowe platformy transakcyjne. Mimo że to tani i wygodny sposób inwestowania, to w ten sposób do funduszy trafia stosunkowo mała ilość środków. Z różnych szacunków wynika, że udział Internetu w sprzedaży jednostek funduszy nie przekracza 10 proc.
Od rodzaju internetowego kanału dystrybucji zależy wysokość opłat oraz szerokość oferty. TFI sprzedają wyłącznie swoje fundusze, ale często nie pobierają opłaty manipulacyjnej. Natomiast banki, w zależności od przyjętej polityki, mogą sprzedawać zarówno fundusze z jednego TFI, jak i kilku różnych towarzystw. Tylko nieliczne z nich całkowicie rezygnują z pobierania opłat manipulacyjnych. Te banki, które (w ramach grupy kapitałowej) są powiązane z określonym TFI, często ograniczają się do sprzedaży klientom detalicznym produktów jednego towarzystwa. Przykładem może być PKO?BP – sprzedający fundusze PKO TFI. Wiele z tych banków proponuje szerszą paletę funduszy tylko zamożnym klientom (w ramach private bankingu) np. Bank Millennium. Jednak nowoczesne banki internetowe robią ukłon w stronę klienta detalicznego, proponując fundusze kilku TFI.
Duży wybór funduszy i brak opłat
Najszerszą ofertę funduszy dostępnych przez Internet mają mBank i MultiBank – należące do grupy kapitałowej BRE Banku. Za pośrednictwem internetowych platform transakcyjnych Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych mBanku lub Centrum Oszczędzania Multibanku można kupić ponad 260?funduszy z 16 krajowych TFI i dwóch zagranicznych (HSBC oraz WIOF). Ogromną zaletą tych platform jest brak opłat za nabycie, konwersję oraz umorzenie jednostek funduszy inwestycyjnych. Warunkiem koniecznym, aby móc skorzystać z tych rozwiązań, jest posiadanie internetowego rachunku w jednym z tych banków. Taki rachunek jest zintegrowany z platformą transakcyjną. Do końca roku przedstawiciele grupy kapitałowej BRE deklarują połączenie banków z grupy (BRE Banku, mBanku, MultiBanku) pod wspólną marką mBanku. W związku z tym szykują się również zmiany technologiczne. Użytkownicy serwisu transakcyjnego będą mogli dodatkowo skorzystać z systemu zarządzania finansami osobistymi. Otrzymają również aplikacje, wykorzystujące możliwości portali społecznościowych.
Innym bankiem, który prowadzi tzw. architekturę otwartą, co oznacza, że umożliwia swoim klientom dostęp do produktów innych firm, jest BNP Paribas. Ten francuski bank ma w ofercie ponad 130 funduszy z siedmiu polskich TFI oraz z dwóch zagranicznych (BNP Paribas oraz HSBC). Fundusze są sprzedawane bez prowizji poprzez platformę Pl@net. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, trzeba w oddziale banku podpisać umowę.
Bez opłat dystrybucyjnych łącznie 15 funduszy z trzech TFI oferuje internetowy bank BGŻOptima, wyspecjalizowany w produktach oszczędnościowych.