Najmłodsi znów wchodzą na parkiet

Ruszyła 18 edycja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Pula nagród sięga 100 tys. zł. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, a także VII i VIII klas szkół podstawowych. Rejestracja potrwa do 20 października.

Publikacja: 24.09.2019 11:31

Najmłodsi znów wchodzą na parkiet

Foto: Adobestock

To fantastyczny projekt, który uczy poprzez zabawę w inwestowanie, ale jednocześnie przygotowuje do wejścia w dorosłość, podejmowania decyzji finansowych i zarządzania własnym majątkiem. Mam nadzieję, że podobne programy, dzięki którym uczniowie mogą zyskać wiedzę praktyczną, staną się w przyszłości elementem szkolnej podstawy programowej – mówi Marek Dietl, prezes zarządu GPW. Projektowi nie można odmówić rozmachu. Do tej pory w SIGG wzięło udział ponad 260 tys. nastolatków z całej Polski. Jest to bez wątpienia bardzo dobra okazja, by poczuć czym jest ryzyko i uświadomić sobie, że jest ono wpisane w genotyp rynków finansowych. Co istotne – aby wziąć udział w SIGG nie trzeba znać się na giełdzie. Potrzebną wiedzę można zdobyć na nowoczesnej platformie edukacyjnej SIGG, na której w tym roku zostały dodane nowe funkcjonalności.

Główne zasady

Podczas SIGG uczestnicy będą inwestować wirtualne środki na specjalnie przygotowanej platformie GPWtr@der. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określonym kapitałem. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować i dokonują transakcji. Wprawdzie zarówno inwestowane pieniądze, jak i zawierane transakcje, są wirtualne, ale zlecenia są realizowane na podstawie pochodzących z rzeczywistego rynku ofert kupna i sprzedaży. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie w praktyce uczą się na czym polega inwestowanie, poznają ryzyko z tym związane i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu.

SIGG to praca zespołowa, analizowanie, śledzenie informacji rynkowych i notowań, wspólne podejmowanie decyzji oraz składanie zleceń i dokonywanie transakcji. Najlepsze zespoły mają szansę poznać się w czasie finału organizowanego w Sali Notowań GPW.

Najważniejsze terminy

Gra podzielona jest na etapy:

Gra testowa: (21 października 2019 r. - 31 października 2019 r.),

Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (4 listopada 2019 r. - 10 stycznia 2020 r.),

Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (25 lutego 2020 r. – 26 marca 2020 r.),

Finał w Sali Notowań GPW (16 kwietnia 2020 r.).

Szczegółowe harmonogramy na https://sigg.gpw.pl/

Dodatkowo każdy zespół ma możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy trzydziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.

Cenne nagrody

10 tys. zł to nagroda dla najlepszego zespołu. Pozostałe ekipy i nauczyciele, którzy zajmą kolejne miejsca na podium oraz miejsca od czwartego do 20-ego także mogą liczyć na nagrody finansowe. Specjalne nagrody czekają na klasy oraz osoby z najlepszymi wynikami w części edukacyjnej SIGG. Pozostaje więc pytanie – jak się zarejestrować? Pierwszy krok wykonuje nauczyciel - opiekun grupy, który rejestruje szkołę oraz dodaje nazwy zespołów na https://sigg.gpw.pl/sigg/signup/teacher . Następnie każdy z uczniów zakłada własne konto, wybiera szkołę, nauczyciela oraz zespół. Konkurs rozpoczyna rozgrzewka, czyli gra testowa, a potem czas na wirtualne inwestowanie.

"Parkiet" jest patronem medialnym wydarzenia. Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie i życzymy powodzenia.

Inwestycje
Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Na Wall Street może się jeszcze trochę złego wydarzyć. Za to na GPW...
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Inwestycje
100 tys. pkt to mało. 200 tys. pkt by się chciało. Tylko kiedy?
Inwestycje
Wiceprezes OPTI TFI: WIG sięgnie 200 tys. pkt. Prognoza dla GPW
Inwestycje
WIG zdobył 100 tys. pkt. Co dalej? Analityk: przestrzeń do wzrostów się zawęża
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie