Od kilku miesięcy trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o ofercie i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu, która ma na celu między innymi wprowadzenie do polskiego porządku prawnego przepisów umożliwiających spółkom publicznym identyfikację ich akcjonariuszy oraz dotyczących przekazywania informacji akcjonariuszom i ułatwienia wykonywania praw przez akcjonariuszy.
Wynikają one z konieczności wdrożenia zmian w Dyrektywie 2007/36/WE dokonanych Dyrektywą 2017/828/UE, która uprawnia spółki giełdowe do identyfikowania swoich akcjonariuszy i wymaga od pośredników (centralnych depozytów papierów wartościowych, firm inwestycyjnych i banków) współpracy w tym procesie. Dyrektywa ta ma również na celu poprawę komunikacji między spółkami giełdowymi a ich akcjonariuszami, w szczególności poprawę przekazywania informacji w ramach łańcucha pośredników, i wymaga od pośredników podejmowania działań ułatwiających wykonywanie praw przez akcjonariuszy.
Zapisy Dyrektywy uszczegóławia Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2018/1212 z dnia 3 września 2018 r. ustanawiające minimalne wymogi w celu wykonania przepisów dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do identyfikacji akcjonariuszy, przekazywania informacji i ułatwiania wykonywania praw akcjonariuszy. Rozporządzenie ma na celu zapobiec rozbieżnościom we wdrażaniu zmian wprowadzonych do Dyrektywy 2007/36/WE. Przyjęcie przez poszczególne państwa członkowskie UE niespójnych przepisów implementujących dyrektywę mogłoby bowiem zwiększyć ryzyko i koszty operacji transgranicznych i zagrozić ich skuteczności i wydajności. Stosowanie wspólnych formatów danych i struktur komunikatów podczas przekazywania informacji powinno umożliwić skuteczne i rzetelne przetwarzanie oraz interoperacyjność pośredników, emitenta i jego akcjonariuszy, zapewniając w ten sposób sprawne funkcjonowanie unijnych rynków kapitałowych w odniesieniu do akcji.
Jak będzie wyglądał proces identyfikacji akcjonariuszy?
Proces identyfikacji akcjonariuszy inicjowany będzie na żądanie emitenta lub osoby upoważnionej przez spółkę. Identyfikacja będzie realizowana według stanów posiadania na dany dzień wskazany w żądaniu, tzw. record date. Żądanie takie obowiązkowo będzie musiało zostać przekazane „w dół" łańcucha pośredników aż do ostatniego pośrednika, który prowadzi rachunek lub konto papierów wartościowych dla akcjonariusza, uwzględniając pośredników, którzy prowadzą konta papierów wartościowych poza granicami Polski.